Euro klesá po zasedání ECB na sedmiměsíční minima

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a nezměnila ani klíčové parametry svého programu nákupu aktiv v celkovém objemu 1,74 bilionu eur s tím, jak usiluje o oživení růstu inflace. ECB na čtvrtečním zasedání ponechala depozitní sazbu, která je nyní všeobecně považována za hlavní nástroj úrokových sazeb, na úrovni mínus 0,40 procenta a sazbu pro refinanční operace na hodnotě 0,00 procenta.

Ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních bylo v širokém konsenzu s trhem a očekáváními analytiků, nicméně někteří čekali od včerejšího zasedání prodloužení programu QE, což se nestalo a způsobilo chvilkové posílení eura. ECB také zopakovala svůj výhled pro sazby, když uvedla, že nadále předpokládá, že sazby zůstanou na současných či nižších úrovních po delší období a daleko za horizontem ukončení nákupu aktiv.

Banka také zopakovala, že program nákupu aktiv v objemu 80 miliard eur měsíčně má v úmyslu realizovat do konce března 2017 nebo déle, bude-li třeba, a v každém případě dokud neuvidí trvalé upravení inflační trajektorie směrem k cíli.

Mario Draghi uvedl na včerejší tiskové konferenci, která následovala po zasedání bankovní rady, že ECB dosud nejednala ani o ukončování ani o prodlužování svého programu nákupu aktiv (QE). Nicméně Draghi na závěr všech dotazů a spekulací novinářů dodal, že náhlé ukončení programu je nepravděpodobné. Z toho plyne, že je pravděpodobné, že program QE se protáhne za březen 2017, s tím jako ho bude ECB postupně ukončovat.

Draghi nechal finanční trhy v napětí, když pravil, že všechny informace ohledně způsobu ukončení, případně o prodloužení programu QE se dozví v prosinci. V prosinci bude mít centrální banka k dispozici novou ekonomickou prognózu a pracovní skupiny vypracují a zhodnotí různé varianty ukončení/prodloužení programu QE. Z makroekonomického hlediska je ekonomický růst v eurozóně stabilizován a banka čeká růst HDP v třetím čtvrtletí na úrovni 0,3 procenta. Rizikovější je výhled pro inflaci, kvůli níž právě program QE existuje.

Euro nakonec reagovalo na zasedání ECB negativně, když Mario Draghi upozornil na potenciální hrozbu externích globálních vlivů, které mohou oslabit ekonomiku jednotné měny, naznačil možnost postupného snižování objemu QE, tedy jeho prodloužení, když jasně odmítl náhle ukončení programu QE a vyjádřil obavy nad tempem růstu inflace. Rovněž dodal, že dlouho očekávané oživení inflace se zakládá na uvolněné měnové politice. Tyto výroky měly ve výsledku holubičí nádech a euro se dnes propadá proti USD na sedmiměsíční minimum 1,0879, nejnižší úroveň od 10. března.

Americké akcie ukončily čtvrteční neklidnou seanci mírným poklesem kvůli horším hospodářským výsledkům telekomunikačních firem. Index Dow Jones klesl o 0,2 procenta na 18 162,35 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,1 procenta na 2 141,34 bodu a technologický Nasdaq ubral také 0,1 procenta na 5 241,83 bodu.

Americký akciový index S&P 500 bojuje na konci týdne s úrovní podpory 2127 – 2130 bodů a rostoucí trendovou linií. Dnes je americký makrokalednář prázdny a americké akcie budou v rukou sílícího dolaru, slábnoucí ropy a hospodářských výsledků.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst