Ekonomika eurozóny vykazuje známky oživení, analýza EUR/GBP

Eurozóna si na začátku letošního roku udržela solidní tempo hospodářského růstu, když slabší euro podpořilo objednávky zboží z továren, zatímco rostoucí ceny nepoškodily poptávku v odvětví služeb, ukázal dnes průzkum mezi nákupními manažery (index PMI) společnosti Markit.

Složený index nákupních manažerů (PMI) tento měsíc v jednotném měnovém bloku mírně ustoupil na 54,3 bodu z prosincového pětiletého maxima 54,4 bodu. Pohodlně se tak udržel nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu v soukromém sektoru. Ekonomové očekávali nepatrné zvýšení na 54,5 bodu.

Když se index rozloží na jednotlivé indikátory, tak pozitivní zprávy vykazuje trh práce i inflace. Index zaměstnanosti dosáhl nejvyšší úrovně od února 2008, což je známka toho, že firmy expandují tempem, které jsme neviděli od globální finanční krize. Pokud se složený index PMI udrží na stávajících hodnotách i v následovných měsících, mělo by HDP eurozóny v prvním čtvrtletí 2017 posílit o 0,4 procenta, v souladu s predikcemi.

Dílčí index měřící ceny setrval třetí měsíc v řadě ve fázi růstu, když se jen nepatrně snížil na 51,6 bodu z 51,7 bodu za prosinec, což byla nejvyšší úroveň do července 2011. Spotřebitelské ceny (index CPI) v prosinci vzrostly meziročně o 1,1 procenta. I přes rostoucí ceny aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny rostla nejrychleji od dubna 2011. Index měřící výrobu poklesl na 55,9 bodu z prosincového 32měsíčního maxima 56,1 bodu. Index dominantního sektoru služeb se snížil na 53,6 bodu z 53,7 bodu za prosinec, zatímco ekonomové čekali růst na 53,9 bodu.

Měnový pár EUR/GBP se obchoduje v rostoucím kanálu mezi Fibonacciho hladinou 23,60 a 38,20 u silných úrovní podpory 55 a 100denního průměru. Tyto podpory podržely EUR/GBP i dnes poté, co britský nejvyšší soud vyhlásil, že vláda potřebuje souhlas parlamentu k aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Nicméně nepotřebuje souhlas Skotského parlamentu a parlamentu Severního Irska. Dokud bude EUR/GBP v rostoucím kanálu mělo by se přiblížit k první rezistenci, kterou je Fibonacciho hladina 23,60.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy