Ekonomika eurozóny si vede nad tržní očekávání, analýza AUD/JPY

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci klesla na 9,6 procenta z 9,7 procenta dosažených v listopadu (revidované údaje). Analytici očekávali stagnaci na původně uváděných listopadových hodnotách 9,8 procenta. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti stagnovala v prosinci na hodnotě na 8,2 procenta. Nejnižší míře nezaměstnanosti v celé EU se těší Česko s 3,5 procenty, následuje Německo s 3,9 procenty. Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává v Řecku, kde v říjnu, za něž jsou údaje naposledy k dispozici, činila 23 procent, a Španělsku, kde v prosinci dosáhla 18,4 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v posledních 3 měsících loňského roku mezikvartálně stoupl o 0,5 procenta, zatímco v meziročním srovnání vzrostl o 1,8 procenta. Analytici očekávali růst HDP o 0,5 procenta v mezikvartálním srovnání a o 1,7 procenta na meziročním základě. Za celý loňský rok HDP eurozóny meziročně stoupl o 1,7 procenta, zatímco v širší Evropské unii vzrostl o 1,9 procenta.

Inflace eurozóny v lednu meziročně zrychlila na 1,8 procenta, což je nejvyšší úroveň od února 2013, z 1,1 procenta za prosinec. Analytici očekávali meziroční růst spotřebitelských cen o 1,6 procenta.

Euro po pozitivních výsledcích ze všech makroekonomických oblastí (nezaměstnanost, HDP, inflace) posiluje proti americkému dolaru o 0,5 procenta a obchoduje se u hodnoty 1,0750. Daří se i evropským akciovým indexům. Německý DAX v průběhu úterní obchodní seance posiluje o 0,13 procenta, francouzský CAC o 0,35 procenta, španělský IBEX o 0,33 procenta. Evropské burzy tak míří k třetímu ziskovému měsíci v řadě.

Měnový pár AUD/JPY reflektuje apetit investorů po riziku. To znamená, že pokud je averze k riziku nízká, má tendenci posilovat a naopak. Tento barometr investorské nálady je od loňského podzimu v rostoucím trendu a reflektuje ochotu investorů podstupovat větší riziko. Nicméně po sérii prvních kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa se může situace změnit hlavně, když AUD/JPY klesne pod rostoucí trendovou linii. Prvními cílovými hodnotami by se pravděpodobně stala kulatá čísla 85,00 a 84,00.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy