Ekonomika eurozóny si podle indexů PMI drží tempo růstu

Aktivita soukromých podniků v eurozóně byla v srpnu stabilní, ačkoli setrvala na poměrně nízké úrovni. Nicméně evropské továrny by mohlo čekat těžší září, protože se propadl růst nových objednávek. Vyhlídky na nadcházející měsíce navíc zhoršuje rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii. I když se ekonomické dopady referenda podle dosavadních průzkumů mezi nákupními manažery zatím omezují hlavně na Británii, z růstu eurozóny mohou stále ukrojit, jakmile se brexit začne projevovat v reálné ekonomice a nabude konkrétních rozměrů.

Složený index nákupních manažerů (PMI) se podle předběžných údajů společnosti Markit tento měsíc zvýšil na sedmiměsíční maximum 53,3 bodu z 53,2 bodu za červenec. Analytici oslovení Reuters očekávali naopak mírný pokles na 53,1 bodu. Výsledek nad hranicí 50 bodů značí růst v sektoru. Podle tohoto ukazatele by měl vzrůst HDP ve třetím kvartále o 0,3 procenta stejným tempem jako v druhém čtvrtletí, avšak o polovinu méně než v prvních třech měsících letošního roku.

Představitelé Evropské centrální banky (ECB) může znepokojit fakt, že se firmy vrátily k výraznějšímu snižování cen. Index výstupních cen klesl na 49,5 bodu z červencových 49,8 bodu. Růst nových objednávek byl nejslabší od začátku roku 2015, když jeho index klesl na 51,5 bodu z 52,2 bodu za červenec, což signalizuje, že by příští měsíc mohl klesnout hlavní index PMI v průmyslu.

Měnový pár EUR/GBP se opět vrací do trojúhelníku a pod rezistenci 0,8630, díky silnější britské libře. Medvědí divergence na denním grafu naznačuje možnost otestování dolní hrany trojúhelníku, přičemž opuštění trojúhelníku směrem na jih by indikovalo silnější výprodej měnového páru. Pravděpodobnost oslabení EUR/GBP zvyšuje i týdenní svíčka z předchozího týdne, která má dlouhý horní knot a ukazuje, že býkům docházejí síly.  

Grafy: Index PMI ze sektoru výroby, služeb a složený index PMI (z Německa - zeleně, Francie - modře a eurozóny - červeně)

Graf EUR/GBP

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy