Ekonomika eurozóny si drží stabilní tempo růstu, analýza EUR/NZD

Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí rostla stejným tempem jako ve druhém, zatímco inflace v říjnu mírně zrychlila díky stabilizaci cen energií. Hrubý domácí produkt eurozóny v období od července do září mezikvartálně stoupl o 0,3 procenta, v souladu s očekáváními trhu. V meziročním srovnání ekonomika expandovala o 1,6 procenta.

Spotřebitelské ceny (index CPI) v říjnu podle prvního rychlého odhadu meziročně stouply o 0,5 procenta po zvýšení o 0,4 procenta v září a 0,2 procenta v srpnu s tím, jak se snižuje dopad nízkých cen energií na celkový index. Ceny energií v říjnu meziročně klesly jen o 0,9 procenta, zatímco ještě v září se propadly o 3,0 procenta, v srpnu o 5,6 procenta a v červenci dokonce o 6,7 procenta.

Evropská centrální banka však cílí na mnohem vyšší úroveň inflace, a to poblíž 2 procent. Nakupuje státní dluhopisy zemí eurozóny (program QE), aby nalila více hotovosti do bankovního systému a přiměla banky poskytovat více úvěrů, a tím podpořila růst cenové hladiny.

Evropské burzy v pondělí klesají šestou seanci v řadě. Dolů je táhnou hlavně energetické tituly, které propadají kvůli poklesu ceny ropy.  Ropa se dostala v úvodu týdne pod prodejní tlak, protože země OPEC nepřijaly konkrétní závazek k omezení těžby. Proti dohodě je hlavně Írán, který nechce omezit těžbu, protože potřebuje do státní pokladny příjmy z ropy, aby měl finanční prostředky na boj s Islámským státem.

Tento týden je bohatý na makroekonomická data. Již zítra ráno zasedá australská a japonská centrální banka. Na Novém Zélandu se koná aukce mléka a publikují se data z trhu práce. Novozélandský dolar oslabuje proti euru, které dnes podpořila dobrá data HDP a inflace. EUR/NZD koriguje ztráty, které utrpělo v druhé polovině října. Korekce probíhá v rostoucím trendovém kanálu a dosáhla druhé Fibonacciho úrovně návratnosti 38,20. Pokud se EUR/NZD nadále udrží v rostoucím kanálu, lze očekávat testování dalších Fibonacciho úrovní. Naopak pokles pod dolní hranu kanálu a opuštění trendového kanálu dá převahu medvědům.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst