Ekonomika eurozóny roste nerovnoměrně

Dnešní finální výsledek indexů nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby v eurozóně ukázal na ekonomickou nesourodost mezi členskými zeměmi eurozóny. Zatímco expanze výroby a zaměstnanosti do značné míry táhne silný růst v Německu, v Itálii i Španělsku se růst téměř zastavil a Francie a Řecko zaznamenaly dokonce smrštění výrobní produkce. Nevyvážený ekonomický růst může začít dělat starosti Evropské centrální bance. Navíc páteční data HDP za druhé čtvrtletí ukázala, že ekonomika eurozóny rostla polovičním tempem než v prvním kvartálu.

ECB minulý měsíc podržela úrokové sazby beze změny, ale ponechala si otevřené dveře k dalším stimulům s odkazem na velkou nejistotu a četná rizika pro ekonomický výhled. Průzkum společnosti Reuters ukázal, že ekonomové čekají, že banka bude brzy nucena prodloužit a rozšířit rozsah svého programu nákupu aktiv.

ECB určitě uvítá nárůst indexu výstupních cen v odvětví výroby na 49,9 bodu ze 49,3 bodu, což je nejlepší výsledek za poslední rok. Hodnota ukazatele blízko čísla 50 znamená, že továrny nemusely snižovat ceny. Avšak stabilizace cen je stále daleko od cíle centrální banky, která preferuje růst cen 2procentním tempem.

Páteční data ukázala, že spotřebitelská inflace (index CPI) v eurozóně v červenci mírně zrychlila na 0,2 procenta. V pátek večer zveřejnil Evropský bankovní úřad výsledky zátěžových testů 51 největších bank eurozóny. Na výsledky bankovních zátěžových testů pozitivně reagovaly akcie bankovních domů.

Akcie italské banky Monte dei Paschi, která v testech dopadla nejhůře, stoupaly o 5,9 procenta, a odrážely tak optimismus ohledně záchranného plánu, který banka v reakci na výsledky testu představila. Banka počítá se zvýšením kapitálu o pět miliard eur prostřednictvím nových akcií, a také s odprodejem nesplacených pohledávek.

Z grafu níže vidíme, jak si vedly banky jednotlivých zemí v zátěžových testech. Nejlépe skončily banky severských zemí (nejlepší kapitálová vybavenost), naopak nejhůře si vedly irské a italské banky.

Zdroj: Bloomberg

Americké akciové indexy rovněž otevírají nový měsíc v zelených číslech, a to i navzdory tomu, že ekonomika Spojených států rostla ve druhém kvartále mnohem pomaleji, než se čekalo (páteční data HDP). To přiživilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se zvýšením úrokových sazeb. Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Fedu do konce roku po údajích o HDP klesla zhruba na 33 procent z 50 procent, kde se nacházela ještě začátkem minulého týdne. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti

12.10.2018

10:13

Nervozita ze středeční seance se přelila i do té čtvrteční a investoři dále velmi opatrně přistupovali k obchodování na akciových trzích. Slabší data americké inflace dostala pod tlak americký dolar a ten pokračuje v prohlubování ztrát.

Podrobnosti