Ekonomika eurozóny roste, inflace klesá

Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku zrychlila svůj růst nad očekávání analytiků, avšak spotřebitelské ceny klesly více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) 19 zemí eurozóny podle prvního odhadu eurostatu v měsících leden, únor, březen vzrostl mezikvartálně o 0,6 procenta v porovnání s růstem o 0,3 procenta v posledním kvartálu loňského roku. Analytici čekali ekonomický růst jenom ve výši 0,4 procenta. V meziročním srovnání hospodářství eurozóny posílilo o 1,6 procenta, tedy o 0,2 procenta více, než byla očekávání. V rychlém odhadu eurostat nezveřejňuje detaily o vývoji jednotlivých složek HDP.

Spotřebitelské ceny (index CPI) v dubnu meziročně klesly o 0,2 procenta po březnové stagnaci, zatímco trh čekal pokles pouze o 0,1 procenta. Na snížení cen se nejvíce podílely nižší ceny energií, které se v dubnu meziročně propadly až o 8,6 procenta. Nicméně klesla i jádrová inflace, očištěná o vliv volatilních položek, včetně cen energií, na 0,8 procenta z 1 procenta za březen v meziročním srovnání.

Aktuální pokles inflace je v souladu s poslední prognózou Evropské centrální banky, která prostřednictvím svého prezidenta Maria Draghiho na poslední tiskové konferenci uvedla, že inflace by mohla v nejbližších měsících klesnout, přičemž v druhé polovině roku 2016 banka očekává její opětovné oživení. Z grafu níže lze vidět, že 5letá inflační očekávání tento týden mírně vzrostla, avšak jsou stále daleko od cílových 2 procent.

Graf: 5 letá inflační očekávání v eurozóně

Evropské akciové trhy se v pátek obchodují v červených číslech. Německý akciový index DAX v poledne odepisuje 0,8 procenta zisku a následuje vývoj z Asie a čtvrteční výkon amerických akcií, které oslabily v průměru o 1 procento poté, co japonská centrální banka ponechala ve čtvrtek měnovou politiku beze změny. Dnes je v Japonsku státní svátek. 

Podle CFTC (Commodity Futures Trading Commission) převýšil tento týden počet krátkých pozic na americkém dolaru počet nákupních spekulativních pozic prvně od května. Na druhé straně spekulativní dlouhé pozice na japonském jenu dosáhly historických maxim. JPY proti USD tento týden posílil o 4,2 procenta nejvíce od finanční krize. Krátké spekulativní pozice na euro klesly nejníže za 8 týdnů. 

USD/JPY se přibližuje k velmi důležitým hodnotám podpory, a to Fibonacciho hladině 38,20 (předchozího silného růstu říjen 2011 – červen 2015)  a následně minima z října 2014, totožná s maximy z ledna 2014.

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy