Ekonomický summit EU pomohl dnes ráno euru

Včerejší seance opět postrádala důležité makroekonomické zprávy a tak mohla proběhnout klidná seance především pro technické obchodníky. Svou přestávku po třech ziskových seancích si včera vybral americký dolar, který narazil na páru EURUSD na silný support v podobě letošního minima. Pohyb do strany byl zjevný i na ostatních měnových párech s americkým dolar s výjimkou kanadského dolaru. Ten se během včerejší seance dostal z oblasti konsolidace a býci na kanadském dolaru začali vnímat aktuální ceny jako příliš nízké. Pozitivní zpráva především pro evropskou měnu přišla na trhy dnes brzy ráno, kdy skončil ekonomický summit EU. Ten se týkal především migrace, kdy premiéři a prezidenti států EU schválili změny k jejímu přístupu. Především se uleví Itálii, která byla zasažena migrační vlnou nejvíce a nyní budou nově vybudována detenční centra v na severoafrickém pobřeží a také podobná centra na území států, které se chtějí dobrovolně podílet na převzetí migrantů z Itálie. V centrech by se mělo ihned rozhodnout, zda má konkrétní osoba nárok na azyl, nebo se musí vrátit zpět do svých zemí. Další postup může zkomplikovat fakt, že některé africké země nemají o podobná centra zájem. Osmadvacítka se mimo jiné dohodla na podpoře dalších kroků, kterými by měla EU reagovat na americké cla na ocel a hliník. Dále se probírala nutnost zvýšení bezpečnosti a obranyschopnosti EU spolu s nutností větší spolupráce s NATO. EU odsouhlasila také prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce roku. Dnes budou jednání pokračovat již bez zastoupení Británie, kdy se budou probírat další kroky ohledně brexitu a podobě vzájemných vztahů s VB. Ekonomický summit EU, spíše tedy jeho východisko podpořilo v růstu evropskou měnu, která byla do té doby pod prodejním tlakem. Dnes si zatím své zisky udržuje a pomohla k růstu i britské libře. Včera byla také zveřejněna konečná zpráva ohledně růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí. Ta zpřesnila svůj původní na růst 2% za první čtvrtletí, čímž zklamala původní výpočet na 2,2%. Výhled pro hospodářský růst však zůstává nadále příznivý i díky pozitivním číslům, kterých jsme byli dosud svědky. Ekonomiku by mělo podpořit lednové snížení daní, nízká nezaměstnanost a růst mezd, který by měl nastartovat spotřebu domácností. Rizikem však zůstává agresivní zahraniční politika Donalda Trumpa, který hrozí cly na všechny strany.

Dnes dopoledne v 10:30 byly zveřejněny v Británii data hospodářského růstu za první čtvrtletí, který vykázal růst o 0,2%. Což překonalo většinové očekávání růstu o 0,1%. Bilance běžného účtu se snížila o 17,7 mld. V 11:00 byl zveřejněn růst inflace v Eurozóně, ten nijak nepřekonal očekávání, když inflace za červen zrychlila na 2%, naopak jádrová zpomalila na 1%. V 14:30 bude zveřejněn růst HDP v Kanadě. V 16:00 Business Outlook Bank of Canada.

Kanadský dolar se dostal z oblasti konsolidace a vzhledem k razantnímu odmítnutí vyšších cen ze středy lze uvažovat, že na trhu USDCAD začnou být více aktivní medvědi. Dnes čeká kanadský dolar důležité zveřejnění růstu HDP. Zajímavou rezistencí je úroveň 1.3247, kde se trh odhodlal pokračovat v klesajícím trendu. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.07.2018

15:13

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny výsledky kanadského růstu inflace. Úvodem nutno podotknout, že kanadský dolar čekal na výsledky jako na slitovaní, což je patrné ze samotné reakce trhu. Kanadský dolar na měnovém páru USDCAD od začátku dnešní seance vytvořil rozpětí 50 pips.

Chci číst

20.07.2018

11:38

Během včerejší seance na trhy dorazilo pouze velmi málo fundamentů, tudíž si trhy prošly poměrně klidnou seancí. Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku pouze maloobchodní prodeje v Británii, které nečekaně klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával lehký růst o 0,1%.

Chci číst

19.07.2018

16:01

Dnešní poměrně slabší seanci na fundamentální zprávy opět ovládl americký dolar. Na všech měnových párech je dominantnější měnou a jeho vývoj se nadále promítá do vývoje na drahých kovech, které zůstávají pod prodejním tlakem.

Podrobnosti