ECB zůstává holubičí, ale nabídla změnu rétoriky

Na dnešním zasedání ECB přišla opět určitá změna rétoriky. Z ECB totiž zaznělo, že opouští od možnosti podpořit ekonomiku navýšením objemu kvantitativního uvolňování. A to především v reakci na poměrně stabilní evropskou ekonomiku, kde začínají vkládat důvěru v postupný růst inflace. Mario Draghi připomněl, že se jednalo o jednomyslné rozhodnutí všech členů. V předchozích vyjádřeních vždy zaznělo, že je ECB kdykoliv připravena prodloužit, případně navýšit objem kvantitativního uvolňování. To bude zatím pokračovat o objemu 30 miliard eur a to minimálně do konce září 2018.

Úrokové sazby se chystá ECB ponechat na stejné úrovni 0,00% a to ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování. Vypadá to tedy, že v roce 2018 ECB nepřipravuje žádnou změnu, co týče výše úrokových sazeb.

Poukázal rovněž na „růst protekcionismu“ a rizika spojená s plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavedení cla na dovoz ocele a hliníku. Nepopřel také obavy s možného rozpoutání obchodní války. Vnímá ale i další potencionální rizika, kterou jsou zmiňována již méně.

Výhled růst inflace je upraven na dosažení průměrné hodnoty 1,7% v roce 2020, tedy těsně pod 2% inflačním cílem. Jádrová inflace se zatím drží na 1% a trochu panují obavy ze silnější evropské měny, která by mohla zpomalit růst inflace. Odhad růstu ekonomiky je také upraven a to na 2,4%, z dřívějších 2,3%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti