ECB zůstává holubičí, ale nabídla změnu rétoriky

Na dnešním zasedání ECB přišla opět určitá změna rétoriky. Z ECB totiž zaznělo, že opouští od možnosti podpořit ekonomiku navýšením objemu kvantitativního uvolňování. A to především v reakci na poměrně stabilní evropskou ekonomiku, kde začínají vkládat důvěru v postupný růst inflace. Mario Draghi připomněl, že se jednalo o jednomyslné rozhodnutí všech členů. V předchozích vyjádřeních vždy zaznělo, že je ECB kdykoliv připravena prodloužit, případně navýšit objem kvantitativního uvolňování. To bude zatím pokračovat o objemu 30 miliard eur a to minimálně do konce září 2018.

Úrokové sazby se chystá ECB ponechat na stejné úrovni 0,00% a to ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování. Vypadá to tedy, že v roce 2018 ECB nepřipravuje žádnou změnu, co týče výše úrokových sazeb.

Poukázal rovněž na „růst protekcionismu“ a rizika spojená s plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavedení cla na dovoz ocele a hliníku. Nepopřel také obavy s možného rozpoutání obchodní války. Vnímá ale i další potencionální rizika, kterou jsou zmiňována již méně.

Výhled růst inflace je upraven na dosažení průměrné hodnoty 1,7% v roce 2020, tedy těsně pod 2% inflačním cílem. Jádrová inflace se zatím drží na 1% a trochu panují obavy ze silnější evropské měny, která by mohla zpomalit růst inflace. Odhad růstu ekonomiky je také upraven a to na 2,4%, z dřívějších 2,3%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti