ECB zůstává holubičí, ale nabídla změnu rétoriky

Na dnešním zasedání ECB přišla opět určitá změna rétoriky. Z ECB totiž zaznělo, že opouští od možnosti podpořit ekonomiku navýšením objemu kvantitativního uvolňování. A to především v reakci na poměrně stabilní evropskou ekonomiku, kde začínají vkládat důvěru v postupný růst inflace. Mario Draghi připomněl, že se jednalo o jednomyslné rozhodnutí všech členů. V předchozích vyjádřeních vždy zaznělo, že je ECB kdykoliv připravena prodloužit, případně navýšit objem kvantitativního uvolňování. To bude zatím pokračovat o objemu 30 miliard eur a to minimálně do konce září 2018.

Úrokové sazby se chystá ECB ponechat na stejné úrovni 0,00% a to ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování. Vypadá to tedy, že v roce 2018 ECB nepřipravuje žádnou změnu, co týče výše úrokových sazeb.

Poukázal rovněž na „růst protekcionismu“ a rizika spojená s plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavedení cla na dovoz ocele a hliníku. Nepopřel také obavy s možného rozpoutání obchodní války. Vnímá ale i další potencionální rizika, kterou jsou zmiňována již méně.

Výhled růst inflace je upraven na dosažení průměrné hodnoty 1,7% v roce 2020, tedy těsně pod 2% inflačním cílem. Jádrová inflace se zatím drží na 1% a trochu panují obavy ze silnější evropské měny, která by mohla zpomalit růst inflace. Odhad růstu ekonomiky je také upraven a to na 2,4%, z dřívějších 2,3%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti