ECB zůstává holubičí, ale nabídla změnu rétoriky

Na dnešním zasedání ECB přišla opět určitá změna rétoriky. Z ECB totiž zaznělo, že opouští od možnosti podpořit ekonomiku navýšením objemu kvantitativního uvolňování. A to především v reakci na poměrně stabilní evropskou ekonomiku, kde začínají vkládat důvěru v postupný růst inflace. Mario Draghi připomněl, že se jednalo o jednomyslné rozhodnutí všech členů. V předchozích vyjádřeních vždy zaznělo, že je ECB kdykoliv připravena prodloužit, případně navýšit objem kvantitativního uvolňování. To bude zatím pokračovat o objemu 30 miliard eur a to minimálně do konce září 2018.

Úrokové sazby se chystá ECB ponechat na stejné úrovni 0,00% a to ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování. Vypadá to tedy, že v roce 2018 ECB nepřipravuje žádnou změnu, co týče výše úrokových sazeb.

Poukázal rovněž na „růst protekcionismu“ a rizika spojená s plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavedení cla na dovoz ocele a hliníku. Nepopřel také obavy s možného rozpoutání obchodní války. Vnímá ale i další potencionální rizika, kterou jsou zmiňována již méně.

Výhled růst inflace je upraven na dosažení průměrné hodnoty 1,7% v roce 2020, tedy těsně pod 2% inflačním cílem. Jádrová inflace se zatím drží na 1% a trochu panují obavy ze silnější evropské měny, která by mohla zpomalit růst inflace. Odhad růstu ekonomiky je také upraven a to na 2,4%, z dřívějších 2,3%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti