ECB změnu rétoriky pravděpodobně nenabídne

Včerejší seance byla především o zasedání ECB. Ta ponechala podle očekávání úrokové sazby na úrovni 0,00%. Největší pozornost však trhy věnovaly doprovodnému komentáři na zasedání ECB. Nezaznělo však nic co by mohlo výrazně ovlivnit další růst eura, ani náznaky změny měnové politiky. Zaznělo však, že ekonomika roste rychleji, než se očekávalo. Kvantitativní uvolňování o objemu 30 mld. měsíčně bude pokračovat minimálně do září, případně i déle. K růstu eura se Draghi vyjádřil, že je způsoben zdrojem nejistoty a ohrožuje výhled pro inflaci. Ta by se však podle ECB měla v řádu let pomalu přibližovat k inflačnímu cíli. Tolik výčet toho nejdůležitějšího ze včerejšího zasedání. Trh EURUSD reagoval na vlažné zprávu možná až přehnaně posílením. Zisky euru vzal ještě během včerejší seance americký dolar. Ten reagoval silným posílením na vystoupení prezidenta Trumpa na světovém ekonomickém fóru v Davosu. Trump se vyjádřil k s slábnoucímu americkému dolaru, že by chtěl, aby byl v budoucnu silnější, konkrétně pronesl „Dolar bude dále již jen posilovat a posilovat, chci vidět silnější dolar“. Dolar neposiloval jen na páru s eurem, ale také na všech ostatních měnových párech. Na posílení dolaru reagovaly také komoditní trhy, pochopitelně negativně. Nejedná se však o zprávu, které by měla mít na dolar dlouhodobě pozitivní dopad. Jde pouze o nečekaný fundament, na který trh reagoval trochu nervózně, ale jde zatím spíše o přání prezidenta Trumpa.

Dnes v 10:30 byl zveřejněn předběžný odhad HDP ve Velké Británii, který rostl o 0,5%, oproti očekávaným 0,4%. Trh GBPUSD pouze navázal na dosavadní posílení a sentiment se zdá být beze změny. V 14:30 budou zveřejněny výsledky inflace indexu CPI v Kanadě. Dále v 14:30 stojí za zmínku objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a předběžný odhad HDP v USA.

Nadále posilující japonský jen a oslabující americký dolar způsobuje na měnovém páru USDJPY jasně medvědí trend. Včerejší vystoupení Donalda Trumpa způsobilo krátkodobé posílení amerického dolaru, ale nijak by nemělo způsobit změnu dlouhodobého sentimentu a trh USDJPY, stejně jako americký dolar zůstává nadále shortový. Jako první zajímává úroveň při případné korekci se zdá být cena 109,32.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti