ECB změnu rétoriky pravděpodobně nenabídne

Včerejší seance byla především o zasedání ECB. Ta ponechala podle očekávání úrokové sazby na úrovni 0,00%. Největší pozornost však trhy věnovaly doprovodnému komentáři na zasedání ECB. Nezaznělo však nic co by mohlo výrazně ovlivnit další růst eura, ani náznaky změny měnové politiky. Zaznělo však, že ekonomika roste rychleji, než se očekávalo. Kvantitativní uvolňování o objemu 30 mld. měsíčně bude pokračovat minimálně do září, případně i déle. K růstu eura se Draghi vyjádřil, že je způsoben zdrojem nejistoty a ohrožuje výhled pro inflaci. Ta by se však podle ECB měla v řádu let pomalu přibližovat k inflačnímu cíli. Tolik výčet toho nejdůležitějšího ze včerejšího zasedání. Trh EURUSD reagoval na vlažné zprávu možná až přehnaně posílením. Zisky euru vzal ještě během včerejší seance americký dolar. Ten reagoval silným posílením na vystoupení prezidenta Trumpa na světovém ekonomickém fóru v Davosu. Trump se vyjádřil k s slábnoucímu americkému dolaru, že by chtěl, aby byl v budoucnu silnější, konkrétně pronesl „Dolar bude dále již jen posilovat a posilovat, chci vidět silnější dolar“. Dolar neposiloval jen na páru s eurem, ale také na všech ostatních měnových párech. Na posílení dolaru reagovaly také komoditní trhy, pochopitelně negativně. Nejedná se však o zprávu, které by měla mít na dolar dlouhodobě pozitivní dopad. Jde pouze o nečekaný fundament, na který trh reagoval trochu nervózně, ale jde zatím spíše o přání prezidenta Trumpa.

Dnes v 10:30 byl zveřejněn předběžný odhad HDP ve Velké Británii, který rostl o 0,5%, oproti očekávaným 0,4%. Trh GBPUSD pouze navázal na dosavadní posílení a sentiment se zdá být beze změny. V 14:30 budou zveřejněny výsledky inflace indexu CPI v Kanadě. Dále v 14:30 stojí za zmínku objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a předběžný odhad HDP v USA.

Nadále posilující japonský jen a oslabující americký dolar způsobuje na měnovém páru USDJPY jasně medvědí trend. Včerejší vystoupení Donalda Trumpa způsobilo krátkodobé posílení amerického dolaru, ale nijak by nemělo způsobit změnu dlouhodobého sentimentu a trh USDJPY, stejně jako americký dolar zůstává nadále shortový. Jako první zajímává úroveň při případné korekci se zdá být cena 109,32.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

21.02.2018

16:44

Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně.
Chci číst

21.02.2018

10:25

Americké akciové indexy dalším dnem korigují své zisky z minulého týdne. Nelze však zatím mluvit o další vlně výprodejů, ale spíše panuje nejistota investorů ohledně budoucího vývoje na trzích (více k problematice akciových trhů a případné další korekce doporučuji přečíst včerejší článek zde na stránkách bossainfo.cz). Nervozity na akciových trzích zatím využívá nejvíce americký dolar, který od konce minulého týdne razantně posiluje a likviduje dosavadní ztráty.

Chci číst

20.02.2018

17:02

Úterní seance zatím probíhá podobně jako ta včerejší. Chybí nám důležitá makra, která by ovlivnila trh, ten zatím tedy jen následuje dosavadní trend, případně se snaží udržet si dosavadní zisky. V posilování zatím pokračuje americký dolar, který se i díky rostoucím desetiletým výnosům dostal nad 50% výprodeje z minulého týdne. Zatímco dolar pomalu likviduje ztráty z minulého týdne a udává v podstatě směr na devizovém trhu, americké desetileté výnosy pokračují v růstu a je jen otázkou času kdy překonají 3% hranici.

Podrobnosti