ECB vyhnalo z eura všechny býky, bude důležité zda udrží trend

Včerejší seance byla pro forexové obchodníky více jak zajímavá, přičemž se o rozruch postarala především ECB. Ta ponechala podle očekávání sazby beze změny a důležité bylo, jestli změní rétoriku k potencionálnímu ukončení kvantitativního uvolňování. ECB změnila svou rétoriku jak k úrokovým sazbám, tak ke konci kvantitativního uvolňování. To vyvolalo vlnu výprodejů na EURUSD, ale i na britské libře a ostatních evropských měnách. Konkrétně byly trhy zklamány z komentáře o úrokových sazbách, které by měly zůstat beze změny minimálně do léta příštího roku. Kvantitativní uvolňování se také dočkalo oficiálního znění, že bude do konce letošního roku ukončeno, přičemž bude do konce září pokračovat o objemu 30 mld. EUR a od začátku září do konce roku o objemu 15 mld. EUR. K zpomalení ekonomiky od začátku roku Mario Draghi řekl, že v tom nevidím větší problém, jelikož je na vině především silná srovnávací základna a fakt, že expanze dosáhla koncem minulého roku vrcholu své expanze. Monetární stimuly vnímá ECB nadále jako nezbytné pro růst ekonomiky. Spotřeba a investice by měly podpořit ekonomický růst, především investice rostou díky nízkým úrokovým sazbám. ECB trochu upravila ekonomický výhled, kdy v roce 2018 očekávají růst HDP o 2,1% z původních 2,4%. Zlepšil se však výhled pro inflaci z 1,4% na 1,7% jak pro rok 2018, tak 2019. Ostatní fundamenty a jejich výsledný efekt na finanční trhy byl v podstatě negován silnou prodejní aktivitou na euru. Nicméně zajímavé výsledky nabídly maloobchodní prodeje v Británii, které rostly o 1,3%, očekávání přitom bylo na 0,5%. Výsledky dopoledne pomohly k ziskům britské libře, ta je však nedokázala udržet dlouho vzhledem k zasedání ECB. V 14:30 byly společně se začátkem tiskové konference Maria Draghiho zveřejněny maloobchodní prodeje v USA. Ty navázaly na silný trh práce a potvrdili pozitivní fundament v USA, když rostly na květen o 0,8%. Prodeje očištěné o prodeje automobilů rostly o 0,9% a oboje výsledky překonaly většinový konsenzus. Slabší euro pomohlo také v růstu akciovým trhům v Evropě, kde například německý akciový index DAX překonal hranici 13 000 eur. Dnes ráno byla zveřejněna mimo jiné zpráva, že Donald Trump rozhodl o clech na čínské dovozy v hodnotě 50 mld. dolarů. Konkrétní seznam zboží by mohla americká administrativa představit během dnešní seance a jejich aktivaci může USA odložit o 30 dní, pokud bude chtít pokračovat ve vyjednáváních s Čínou. Očekává se, že Čína zavede odvetná cla na dovoz amerických výrobků, tudíž lze opět mluvit o novém riziku na finančních trzích kolem obchodních válek mezi USA a Čínou.

Dnešní seance si po náročném týdnu na fundamenty spíše odpočine a nelze očekávat nějaký extra trendový den. V 11:00 bude zveřejněna konečná inflace v Eurozóně. Po zbytek dne budou zveřejněna spíše sekundární data z USA a Kanady, které by neměly ovlivnit výrazněji obchodování na finančních trzích.  

Výrazný výprodej na páru EURUSD přes 300 pipů by se měl projevit i do dnešního obchodování. Náhled na dnešek je nicméně shortový, přičemž bude důležité, zda pozitivní fundament na americkém dolaru a negativnější na euru se potvrdí i do vývoje na páru EURUSD. Jako rezistence lze uvažovat proobchodované silné supporty označeny v grafu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Chci číst

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti

21.09.2018

15:22

Ropa s největší pravděpodobností uzavře další týden v zisku a několikanásobný test vyšších úrovní napovídá, že by příští týden mohlo přijít proražení na vyšší úrovně. Ropa tak uzavře v zisku druhý týden v řadě, ačkoliv se toho na ropném trhu v uplynulém týdnu příliš neudálo.

Podrobnosti