ECB prodloužila program QE do konce roku 2017

Evropská centrální banka (ECB) dnes mírně překvapila trhy, když plánuje na jedné straně od dubna příštího roku snížit objem nákupů aktiv z 80 na 60 miliard eur měsíčně, avšak na druhé straně platnost program QE byla prodloužena o 9 měsíců (do prosince 2017), přičemž trh očekával prolongaci jenom 6 měsíců. Celkově tak banka navýší svůj program nákupu aktiv o 9 krát 60 miliard eur, tedy 540 miliard eur, místo trhem očekávaných 6 x 80, tedy 480 miliard eur. Euro na tyto zprávy nejdřív reagovalo růstem na čerstvé třítýdenní maximum k dolaru (1,0860). Následovní tisková konference a holubičí slova Maria Draghiho ho však zrazily opět na denní dno 1,0622 proti americkému dolaru. Výnosy dluhopisů napříč eurozónou také rostly, ale později smazaly zisky. Evropské akciové indexy si připisují zisky.

ECB si nezavřela dveře před možným opětovným navýšením nákupů dluhopisů, pokud bude oživení eurozóny zadrhávat. Rovněž program může být prodloužen za prosinec 2017, pokud si to budou vyžadovat ekonomické podmínky eurozóny. Program je v tomto ohledu flexibilní. Prezident ECB Mario Draghi zdůraznil, že ECB nepřichází s utlumením programu. V odpovědích novinářům uvedl, že bankovní rada neměla žádnou diskusi o postupném snižování objemu nákupů aktiv, ani v případě, kdyby se ekonomické ukazatele začaly dramaticky zlepšovat. Důvodem pro prodloužení programu QE je hlavně nejistota, která podle Draghiho aktuálně přetrvává všude. Zdůraznil politická rizika v souvislosti s volbami v několika státech eurozóny v příštím roce.

"Pokud mezitím bude výhled méně příznivý nebo pokud budou finanční podmínky nekonzistentní s pokračováním programu směrem k udržitelné trajektorii inflace, má bankovní rada v úmyslu zvýšit program jak z pohledu velikosti, tak trvání," řekl Draghi, a zopakoval tak prohlášení ECB.

ECB potvrdila, že zmírní pravidla pro nákupy aktiv, aby zajistila hladké pokračování programu, zejména rozšíří pásmo splatnosti nakupovaných cenných papírů z 2 let na 1 rok a povolí nákupy dluhopisů s výnosy pod její depozitní sazbou. ECB již v rámci svého programu kvantitativního uvolňování nakoupila převážně státní dluhopisy za více než 1,4 bilionu eur.

Autor: Michala Moravcová 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy