ECB potvrdila konec QE do konce roku, výhled na sazby zůstává beze změny

Dnešní zasedání ECB pařilo zatím ty mezi nejočekávanější a to kvůli několika otázkám, na které by investoři rádi znaly odpovědi. Jedna z těch nejdůležitějších byla, zda začne ECB na dnešním zasedání komunikovat ukončení nákupu aktiv zvaného jako kvantitativní uvolování. Na tiskové konferenci se také očekávalo, zda se Mario Draghi vyjádří k rostoucí inflaci, nebo zpomalující se evropské ekonomice. Ta vykázala včera další známky zpomalení, když průmyslová produkce v EU na duben klesla o 0,9% a navázala tak na negativní výsledky z Německa a Francie. Mario Draghi by se také mohl vyjádřit k situaci v Itálii a jak vnímá potencionální rizika ohledně obchodních válek, kdy o víkendu Angela Merklová oznámila, že EU chystá protiopatření na zavedená cla na dovoz ocele a hliníku.

Sazby zůstaly podle očekávání beze změny, co však způsobilo zvýšenou volatilitu na finančních trzích, byla opět změna rétoriky. Tu ECB upravila tak, že nyní bude kvantitativní uvolňování pokračovat do konce září o objemu 30 mld. EUR a od října se sníží objem nákupů aktiv na 15 mld. EUR, který bude pokračovat do konce letošního roku. Od roku 2019 pak bude ECB držet bilanci nakoupených aktiv a používat aktiva na refinancování aktiv stávajících. Rétorika ohledně úrokových sazeb se navzdory signálům nijak nezměnila a úrokové sazby by měly zůstat na současných úrovních ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování, pravděpodobně do léta příštího roku. V porovnání s včerejším zasedáním FEDu a jeho velmi uvolněnou měnovou politikou začala evropská měna výrazně ztrácet a nedočkala se tedy pozitivnějšího stimulu, který byl před zasedáním ECB očekáván. Výprodej na euru také dostal pod tlak britskou libru a pomohl v růst akciovému indexu DAX.

Na tiskové konferenci, která začala v 14:30, také nezazněly žádné jestřabější informace, které by zastavily evropskou měnu ve výprodeji. Monetární stimuly vnímá ECB nadále jako nezbytné pro růst ekonomiky. Spotřeba a investice by měly podpořit ekonomický růst, především investice rostou díky nízkým úrokovým sazbám. Ohledně zpomalení hospodářského růstu nevidí ECB větší problém, zpomalení má na vině především silná srovnávací základna z minulého roku a silný růst ke konci roku, kdy dosáhl vrcholu své expanze. Rizika z Itálie vzhledem k sestavení vlády a výrokům představitelů vlády, že Itálie nechce opustit Eurozónu, nevnímají jako systematické. ECB trochu upravila ekonomický výhled, kdy v roce 2018 očekávají růst HDP o 2,1% z původních 2,4%. Zlepšil se však výhled pro inflaci z 1,4% na 1,7% jak pro rok 2018, tak 2019.

Graf: Reakce EURUSD na zasedání ECB

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti