ECB dnes způsobila pořádnou volatilitu

Evropská centrální banka dnes na svém zasedání snížila všechny 3 úrokové sazby, přičemž trh čekal pokles jenom jedné z nich, a to depozitní. Ta byla snížená z mínus 0,3 na mínus 0,4 procenta. Kromě toho snížila centrální banka základní úrokovou sazbu z 0,05 na 0 procento a lombardní sazba klesla z 0,3 na 0,25 procenta. ECB rovněž rozšířila program nákupů aktiv z dosavadního měsíčního objemu 60 miliard eur na 80 miliard eur. Program by měl dále trvat do března 2017, avšak může být prodloužen, pokud by se zvýšila rizika pomalejšího růstu inflace. ECB program QE rovněž rozšířila o nákupy korporátních dluhopisů a ohlásila 4 nová kola TLTRO se začátkem v červnu s dobou splatností 4 roky. Vše šlo jako po másle. Trhy kroky ECB ocenily, euro v úvodu oslabilo a akcie posílily. Vše se však zvrátilo na tiskové konferenci, kde prezident ECB Mario Draghi naznačil konec snižování úrokových sazeb. Trhy si to podle všeho vysvětlily i jako konec navyšování programu QE, což ale nebylo řečeno. Prvotní nadšená přešlo rychle do zklamání. Euro ve výsledku posílilo proti USD o 1,6 procenta a německý akciový index DAX se z 2,5 procentního zisku propadl do 1,8 procentní ztráty.

Mario Draghi plánuje většími měnovými stimuly zabránit, aby se mimořádně nízká inflace přelila do širší ekonomiky. Chce zabránit sekundárním efektům, když banka pozoruje, že pokles cen se šíří i mimo ropu.

ECB snížila inflační prognózu na celý letošní rok pouze na 0,1 procenta, což je výrazně nižší oproti v prosinci předpokládaným 1,0 procenta.

Zdroj: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy