Dvojité svíčkové formace

Dvojité svíčkové formace jsou charakteristické tím, že jsou tvořeny ze dvou svíček opačných barev, trojité vznikají seskupením tří svíček.

 

Býčí a medvědí pohlcení (Bullish a Bearish Engulfing)

Býčí pohlcení (Bullish Engulfing) je složenou formací dvou svíček v klesajícím trendu a předpovídá extrémní pohyb ceny. Stane se tak v případě, že medvědí svíčka je bezprostředně následována delší býčí svíčkou a ta ji „pohltí“. Tělo býčí svíčky pohltí tělo medvědí svíčky. Otevírá se níže, než byla zavírací cena předchozího dne, a zavírá výše, než otevřel předchozí den.

 

Formace Bullish Engulfing znamená, že býci převzali kontrolu, byli schopni vyhnat cenu nahoru a zavřeli nad otevírací cenou předchozí medvědí svíčky. Čím více býčí svíčka pohltí předchozí medvědí svíčku, tím silnější je signál obratu trendu, v tomto případě směrem nahoru.

 

 

Medvědí pohlcení (Bearish Engulfing)

Bearish Engulfing se vytváří po rostoucím trendu a signalizuje jeho obrat směrem dolů. Velká medvědí svíčka otevírá výše, než byla zavírací cena předchozího dne a zavírá níže, než otevřel předchozí den. Tedy u Bullish Engulfing tělo bílé svíčky zcela pohltí tělo černé svíčky předchozího dne a u Bearish Engulfing černá svíčka zcela pohltí bílou svíčku předchozího dne. V případě Bearish Engulfing přebírají kontrolu medvědi a rostoucí trend ztrácí sílu.

(Pozn. Bílá svíčka je v našem případě býčí a černá je medvědí svíčkou).

 

Obr.: Ukázka svíčkových formací Bullish a Bearish Engulfing

 

 

 

Tweezer Bottoms a Tweezer Tops

Jedná se o dvojité svíčky, které se obvykle objeví po delším rostoucím či klesajícím trendu. Signalizují blížící se zvrat.

 

Nejúčinnější Tweezer formace mají následující charakteristiky:

  • První svícen má stejný směr jako celkový trend. Pokud cena se pohybuje nahoru, pak by první svíčka měla být býčí (bílá).
  • Druhý svícen má tendenci jít proti celkovému trendu. Pokud se cena pohybuje nahoru, pak by druhá svíčka měla být medvědí (černá).
  • Stíny svícnů by měly mít stejnou délku. Tweezer Tops by měly mít stejná maxima, zatímco Tweezer Bottoms se shodují v minimech.

 

Obr.: Ukázka svíčkových formací tweezer bottoms a Tweezer tops

 

Vyzkoušejte si hledání těchto patternů v našem DEMO ÚČTU.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.