Dow Jones stále nepokořil hodnotu 20 000 bodů, analýza DAXU

Index Dow Jones včera klesl o 0,16 procenta na 19 941,96 bodu, index S&P 500 ubral 0,25 procenta a uzavřel na úrovni 2265,18 bodu. Technologický Nasdaq oslabil o 0,23 procenta a skončil na hodnotě 5471,433 bodu. Hranice 20 000 bodů u indexu Dow Jones tak zůstává stále nepřekonaná, přičemž index k ní byl nejblíže, když ho od ní dělilo jen 13 bodů.

Americké akcie rostou prakticky nepřetržitě od 8. listopadu, kdy vyhrál prezidentské volby Donald Trump. Od něj si trhy slibují snížení regulace a fiskální stimuly, které pomohou podpořit ekonomický růst.

Na evropském akciovém trhu bude sledována nejstarší italská banka Monte Paschi, která se potýká s problémy likvidity. Ve středu oznámila, že by ji mohla dojít likvidita již v dubnu. Banka plánuje vyměnit část dluhu za akcie, nicméně nenašla dostatek investorů, aby získala potřebných zhruba 5 miliard eur. Prostřednictvím konverze dluhu za akcie bude mít k dispozici jenom polovinu potřebných finančních zdrojů. Bance nakonec se zbytkem likvidity pravděpodobně pomůže italský stát. Evropská centrální banka pomoc finanční instituci odmítla. Pro Řím je důležité, aby banka dále fungovala, protože v ní má zainvestováno hodně drobných italských investorů. Banka letos neprošla zátěžovými testy ECB a byla označena kapitálově nejslabší evropskou bankou. Akcie banky letos klesly už o více než 75 procent.

Dnes odpoledne by se mohly finanční trhy na chvíli rozhýbat. Čekají nás informace o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, finální měření HDP USA za 3. čtvrtletí a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v 14:30. Zajímavý makrokalendář nabízí i Kanada, která publikuje maloobchodní prodeje a data inflace v stejný čas.

V průběhu vánočních svátků budou upraveny obchodní hodiny některých instrumentů, bližší informace naleznete zde.

Německému akciovému indexu DAX se sice podařilo překonat předchozí maxima na úrovni 11432 bodů dosažena 30. listopadu 2015, avšak podle všeho si před Vánocemi oddechne. Na hodinovém grafu vidíme propad indexu pod rostoucí trendovou linii a medvědí divergenci s oscilátorem MACD. Medvědí divergenci lze vidět i na 4hodinovém grafu.  

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy