Dow Jones dosáhl prvně v historii 20 000 bodů, zlato testuje formaci dvojitého vrcholu

Americký akciový index Dow Jones ve středu poprvé v historii pokořil hranici 20 000 bodů, když se na trh vrátil optimismus pramenící z prorůstové politiky prezidenta Donalda Trumpa, který navíc podpořily dobré výsledky firem. Index vzrostl o 0,78 procenta na 20 068,51 bodu a během seance vytvořil nové průběžné maximum 20 082,00 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 0,8 procenta na 2 298,37 bodu a zapsal i nový průběžný rekord 2 299,55 bodu. Technologický Nasdaq přidal o 0,99 procenta na 5 656,339 bodu, a také zaznamenal čerstvé maximum na úrovni 5 658,592 bodu. Trump od své páteční inaugurace podepsal řadu exekutivních příkazů, které vesměs směřují na podporu domácí ekonomiky a firem.

Americký dolar se dále drží u 7týdenních minim a měnový index pod kulatým číslem 100. Investoři vstřebávají první výkonné kroky prezidenta Trumpa. Protekcionismus největší ekonomiky nabírá na síle a Trump vydal rozkaz na postavení zdi na hranici s Mexikem. Na podporu ekonomického růstu byla podepsaná nařízení snižující regulace ve výrobním odvětví a povolení na zahájení výstavby ropovodu Keystone XL. 

Britský HDP ve čtvrtém kvartálu posílil o 0,6 procenta v mezikvartálním srovnání, 2,2 procenta přidal meziročně. Za celý rok 2016 vzrostlo hospodářství britských ostrovů o 2 procenta, což je o 0,2 procenta méně než v předchozím roce. Letos se kvůli brexitu čeká ještě slabší výsledek než v loňském roce.

Zlato vytvořilo na 4hodinovém grafu reverzní technickou formaci dvojitého vrcholu, přičemž se aktuálně obchoduje u důležité úrovně „neckline“. Překonání této hodnoty a uzavření pod včerejšími minimy na dnešním denním grafu otevře zlatu prostor k dalšímu potenciálnímu poklesu a ztrátám.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy