Donald Trump ruší obchodní dohody, analýza eura

Americké akciové indexy v pondělí oslabily až o 0,3 procenta, když nový prezident Donald Trump podepsal odstoupení od dohody o volném obchodu nazývané Transpacifické partnerství (TPP) a naplnil tak svůj slib z předvolební kampaně. Donutil investory přehodnotit pozice po povolební růstové sérii. Ti se snaží vyhodnotit potenciální dopady Trumpových rozhodnutí do obchodu, ekonomiky, daní a regulace.

TPP dohodu podepsala loni v dubnu Obamova administrativa s 11 tichomořskými zeměmi, americký Kongres ji však dosud neratifikoval. Šlo o hlavní obchodní dohodu v asijsko-tichomořském regionu tváří v tvář rychle rostoucí Číně. Trump také slíbil znovu projednat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s představiteli Kanady a Mexika.

Konkrétně index Dow Jones ztratil 0,14 procenta a uzavřel na hodnotě 19 799,85 bodu, index S&P 500 klesl o 0,27 procenta na úroveň 2265,20 bodu a technologický Nasdaq stagnoval na hodnotě 5552,943 bodu. Americké akcie se obchodují u historických maxim, avšak nepřicházejí signály ani ze strany firemních výsledků, ani ze strany Donalda Trumpa, které by posunuly akcie výš.

Dolar reaguje na silně protekcionistický tón poklesem. Měnový index amerického dolaru včera klesl pod kulaté číslo 100 bodů. Proti euru spadl dolar na hodnotu 1,0770, což jsou hodnoty, kde se naposledy obchodoval na začátku prosince, kdy Evropská centrální banka prodloužila program nákupů aktiv.

Na druhé straně se investoři po celém světě uchylují k bezpečným aktivům typu zlata či amerických státních dluhopisů v reakci na protekcionistický postoj, který zaujal Donald Trump. Investoři se trochu obávají dopadu Trumpova izolacionistického postoje na světový obchod.

Nejvyšší britský soud dnes rozhodl, že vláda potřebuje souhlas parlamentu, aby mohla aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy. Soud také rozhodl, že ke spuštění brexitu není potřeba souhlasu parlamentů Skotska a Severního Irska. Právě tyto země hlasovaly v referendu za setrvání v unii. Celkově je tak výsledek pro libru negativní.

Podobně jako měnový pár EUR/USD, tak i měnový indexu EURA (BOSSAEUR) postupuje nahoru v rostoucím klínu. Postupné zužování prostoru klínu a medvědí divergence s oscilátorem MACD naznačují, že euro by postupně mohlo dokončit svojí lednovou korekci a opět na chvíli oslabit. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy