Donald Trump opět oslabil americký dolar

Nálada mezi německými investory a analytiky se v červenci zhoršila již druhý měsíc v řadě, avšak stále se drží na relativně vysoké úrovni. Index německého ekonomického sentimentu ZEW pro tento měsíc klesl na 17,5 z 18,6 bodu za červen. Ekonomové očekávali snížení pouze na 18,0 bodu. Euro reagovalo na výsledek indexu posílením o 0,6 procenta na nejvyšší úroveň od května 2016, na hodnotu 1,1560. Nicméně eurodolar dnes posiluje i díky slabšímu americkému dolaru.

Index amerického dolaru se dnes propadl na 10měsíční minimum a 14měsíční dno k euru, když se americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi nepodařilo opět prosadit zákon o zdravotní péči. Konkrétně v pondělí večer další dva republikánští senátoři oznámili svůj nesouhlas s přepracovaným republikánským návrhem zákona o zdravotní péči. Tento zákon měl státu ušetřit finanční prostředky a vytvořit náplast na díru ve veřejných financích, kterou by přinesla slibovaná daňová reforma. Americký dolar proti únorovým maximům ztrácí 8,9 procenta hodnoty. Výprodej na americkém dolaru se dnes projevuje na všech hlavních měnových párech.

Předchozí týden prodávali investoři USD, protože měli starosti o tempo růstu americké ekonomiky. Objevují se pochybnosti, zda bude moci americká centrální banka (Fed) letos ještě zvednout úrokové sazby. Obavy se zesílily po pátečních slabých údajích o inflaci a maloobchodních tržbách. Nástroje peněžního trhu započítávají méně než 50procentní pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Fedem ještě v letošním roce.

Do toho současně přicházejí signály, že ostatní centrální banky se konečně začínají přiklánět k utaženějším měnovým podmínkám (kanadská, evropská britská centrální banka). Kanadská centrální banka dokonce minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,5 na 0,75 procenta.  Zdá se, že americký dolar nemá v poslední době dostatek sil, aby rostl po dobrých zprávách, naopak na negativní zprávy reaguje až přehnaným poklesem.

Evropská centrální banka by měla tento čtvrtek podle očekávání ponechat svůj měnově politický postoj beze změny. Řada investorů má však za to, že ECB naznačí plán na utlumování stimulačních opatření na svém příštím měnovém zasedání v září, což je důvodem posilování eura.

Britská libra dnes oslabila poté, co britská inflace prvně od loňského října nečekaně zpomalila svůj růst. Index spotřebitelských cen (CPI) v červnu meziročně vzrostl o 2,6 procenta, což je o 0,3 procenta pomalejší tempo růstu inflace než v květnu. GBP/USD spadl po datech o 0,2 procenta na 1,3028 a sterling klesl proti euru o 0,6 procenta na cenu 88,445.

Australský dolar se dnes vyšplhal na 2letá maxima po zveřejnění zápisu z červencového zasedání centrální banky (RBA). Ten odhalil optimističtější pohled banky na ekonomiku protinožců. AUD/USD  dnes obchoduje nad loňskými maximy 0,7836. Nejbližší rezistence je kulaté číslo 0,8000 a 200denní průmět 0,8018. Centrální banka rovněž diskutovala neutrální úroveň úrokové sazby, jejíž výše by ani nepřibržďovala, ani nepodporovala ekonomický růst. Podle RBA je to 3,5 procentní hodnota. V roce 2007 to bylo 5 procent. Aktuální základní úroková sazba ve výši 1,5 procenta je tak nastavená pro stimulaci ekonomických podmínek. Trh však dnes po zveřejnění zápisu nezvedl sázky na brzké zvýšení sazeb v Austrálii. Aktuálně trh započítává jenom 20procentní pravděpodobnost, že RBA zvedne úrokové sazby do konce letošního roku.

Na německém akciovém indexu DAX můžeme pozorovat první negativní signály. Ty přišly s poklesem indexu pod rostoucí trendovou linii, která spojovala předchozí dna. Akciový index DAX vytvořil první nižší dno a vrchol, čímž naznačil potenciální začátek klesajícího trendu. Na grafu můžeme pozorovat i snahu o vytvoření reverzní formace hlava ramena. Ta se potvrdí, když DAX klesne pod úroveň „neckline“. Realizace formace hlava ramena by signalizovala silnější výprodej na německém akciovém trhu.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy