Donald Trump odvolal šéfa FBI a způsobil rozruch na trzích

Nálada na finančních trzích se mírně zhoršila a měnový pár USD/JPY klesl z 8týdenních maxim, poté co americký prezident Donald Trump náhle vyhodil ředitele FBI Comeyho. James Comey vyšetřoval potenciální zásahy Ruska do prezidentské kampaně, v níž kandidoval Donald Trump a Hillary Clintonová. Zbavit Comeyho funkce ředitele FBI se podle světových agentur Donald Trump rozhodl na základě doporučení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Trump tento krok obhajuje tím, že chce obnovit ztracenou důvěru Američanů v instituci a ihned začal s hledáním nového ředitele.

Dnešní den je bez významnějších makroekonomických údajů. Pozornost se bude věnovat prezidentovi ECB Mariu Draghimu, který bude mluvit v holandském parlamentu. Investoři budou sledovat, zda se změní jeho rétorika po výsledku francouzských prezidentských voleb, které zažehnaly politickou krizi eurozóny. Rostoucí inflace (1,9%), silnější ekonomický růst a politická stabilita by mohly ECB přesvědčit o postupném ukončení programu QE, který by měl trvat do konce letošního roku.

Dnes večer zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ). Ani jeden z 26 dotázaných ekonomů společností Reuters nečeká, že by banka změnila úrokové sazby a současné nastavení měnové politiky. Centrální banka naposledy snížila úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 1,75 procenta v listopadu loňského roku. Dnešní zasedání bude spojeno s tiskovou konferencí i projevem guvernéra Whellera, který by mohl investorům nabídnout hlubší pohled do stavu novozélandské ekonomiky.

Poklesu ceny ropy nedokáže čelit ani kanadský dolar. Vzhledem k tomu, že tento týden nejsou zveřejněna žádná klíčová makroekonomická data z kanadské ekonomiky, tak lze jen s malou pravděpodobností předpokládat, že se dokáže kanadský dolar odtrhnout od vývoje ceny ropy. Analýzu USD/CAD naleznete zde.

Grafy technické analýzy naznačují, že libře svítá na lepší časy. Včera jsme analyzovali GBP/USD. Dnes se podíváme na GBP/AUD. Tento měnový pár vytvořil formaci dvojitého dna  a překonal úroveň neckline, čímž si otevírá cestu až k Fibonacciho úrovni 38,20, předtím však musí zdolat rezistenci a maxima z loňského léta na úrovni 1,7725. Nástup býků předznamenávají i klouzavé průměry, když 100denní směřuje k proražení 200denního zdola nahoru. 
 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy