Donald Trump dnes rozhodne, zda USA odstoupí od Pařížské dohody o klimatu

Aktivita továren v eurozóně v květnu rostla nejrychlejším tempem za šest let, když ani zvyšování cen nezbrzdilo příliv nových objednávek. Konečný výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) v průmyslu v eurozóně stoupl z dubnových 56,7 bodů na 57,0 bodů v květnu, jedná se o nejvyšší úroveň od dubna 2011. Index tak zůstává vysoko nad úrovní 50, která odděluje expanzi od recese. Signály ukazují, že ekonomika eurozóny se těší stabilnímu růstu, což by mohla ocenit ECB na svém červnovém zasedání. Nicméně inflace, která je klíčová pro rozhodování centrální banky o měnové politice, postrádá růstové impulsy.

Spotřebitelská inflace v eurozóně v květnu zpomalila více, než se čekalo, hlavně kvůli mírnějšímu růstu cen energie a potravin. Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 1,4 procenta z dubnových 1,9 procent. Analytici očekávali výsledek 1,5 procenta. Ukazatel jádrové inflace v květnu klesl na 1,0 procenta z 1,2 procent za duben, v souladu s očekáváním ekonomů.

Ceny ropy ve středu klesly o více než 2 procenta na třítýdenní minimum, když rostoucí produkce Libye živí obavy, že efekt těžebních limitů pod vedením OPEC maří některé země, které jsou z dohody o omezení těžby vyjmuty.

Čínský index nákupních manažerů (PMI) v květnu klesl na úroveň 49,6 bodu, nejnižší od loňského srpna. Index se tak propadl po klíčovou hodnotu 50, která odděluje expanzi od recese, na což reagoval australský dolar poklesem. Od výprodeje ho neuchránil ani lepší výsledek maloobchodních prodejů.

Donald Trump dnes večer v 21:00 ohlásí, zda Spojené státy odstoupí od Pařížské dohody o klimatu. Donald Trump označil v předvolební kampani globální oteplování za nesmysl, který ochromuje americký průmysl. Cílem odstoupení od dohody je podpořit uhelný a ropný průmysl. Spojené státy by se tak připojily k Sýrii a Nicaragui které se jako jediné dvě země nepřipojily k Pařížské dohodě o klimatu.

Britská libra v noci klesla o 0,34 procenta na 1,2814 proti USD, když agentura YouGov zveřejnila nové výsledky předvolebního průzkumu. Podle nich, klesají šance Konzervativců na vítězství v parlamentních volbách, jež se konají již příští čtvrtek, téměř rok po referendu o brexitu.

Měnový pár NZD/JPY se přibližuje ke konci trojúhelníkové formace. Směr proražení formace naznačí další vývoj NZD/JPY. Divergence s oscilátorem MACD signalizuje nástup medvědů. 


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy