Dolar výrazně silnější podpořil korekci na akciových trzích

Akciové trhy pokračují druhý den po sobě v korekci. Zároveň začíná stoupat volatilita, která je blízko úrovně 20 bodů a upozorňuje na stále trvající nervozitu na akciových trzích. Aby byl okruh korekce na akciových trzích uzavřen, je třeba zmínit desetileté výnosy, ty lehce klesly a vzdálily se od úrovně 2,9%. Americký dolar je však nadále silný a posiloval i během včerejší seance v reakci na velmi jestřábí projev pana Powella. Včerejší data revize HDP v USA také potvrdila stabilní americkou ekonomiku, kde se jednalo a další růstový signál pro americký dolar. Ten tedy víceméně opět udával směr na devizových trzích, ale očividně pomohl v korekci i akciovým trhům. Nejvíce ztrácela včera na páru s americkým dolarem britská libra a australský dolar. Přičemž britská libra oslabovala i na ostatních měnových párech, kdy se objevily zprávy ohledně návrhu, který zveřejnila EU ignorujícího požadavky Spojeného království. Pochopitelně se jednalo o zprávu negativní pro libru a ta se na páru GBPUSD ocitla i vinou silnějšího amerického dolaru v silném klesajícím trendu. Jako stabilní bezpečný přístav se zachoval japonský jen, který i přes silnější americký dolar dokázal trochu zpevnit na páru USDJPY. Z včerejších fundamentů odhad inflace v eurozóně nijak nepředčil svá očekávání, kde jádrová inflace by měla růst o 1%. Zásoby ropy včera rostly o 3 mil. barelů za týden. Zároveň rostly zásoby benzínu a ropa oslabuje druhý den po sobě.

V 10:30 byla zveřejněna data výrobního PMI ve Velké Británii, která však zůstala téměř beze změny na 55.2 bodech a rostlo oproti očekávání o jednu desetinu. Dále bude zveřejněno několik sekundárních fundamentální dat z USA. V 16:00 například ISM za výrobní sektor. V 16:00 bude mít další projev Jerome Powell, tentokrát před senátním bankovním výborem. Přičemž by mohly zaznít nějaké nové informace, ale s největší pravděpodobností zůstane na trzích dosavadní sentiment a spoustu věcí pan Powell spíše zopakuje.

Pár AUDUSD zatím začátkem týdne výrazně ztrácí. Může za to hlavně silnější americký dolar. Australský dolar dokázal být poměrně ziskový v období, kdy byla volatilita na úrovni kolem 9 bodů a takové prostředí mu velmi vyhovovalo. Vyšší volatilita a nervozita na trzích mu však vůbec nevyhovuje a od konce roku ztrácí své zisky. Možná zastávka ztrát by mohla přijít na úrovni 72.8% nákupní prosincové aktivity, což je zároveň několika denní oblast konsolidace, ze které nastal nástup kupujících. Intradenně je však trh AUDUSD v klesajícím trendu a po proražení klesajícího trojúhelníku a úrovně 0.7780 bude zajímavější potenciální reakce právě na tuto rezistenci.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti