Dolar silnější a nadále udává směr napříč všemi trhy

Americké akciové indexy dalším dnem korigují své zisky z minulého týdne. Nelze však zatím mluvit o další vlně výprodejů, ale spíše panuje nejistota investorů ohledně budoucího vývoje na trzích (více k problematice akciových trhů a případné další korekce doporučuji přečíst včerejší článek zde na stránkách bossainfo.cz). Nervozity na akciových trzích zatím využívá nejvíce americký dolar, který od konce minulého týdne razantně posiluje a likviduje dosavadní ztráty. Silnějšímu americkému dolaru již nedokázala odolávat ani ropa, která během dnešní seance pokračuje v lehké korekci.  Dále se nedaří komoditní měnám ani komoditám jako je zlato, stříbro apod. Na devizovém trhu je situace nadále stejná, kdy většina měn proti americkému dolaru ztrácí. Až na britskou libru, která dokázala na páru s americkým dolarem během včerejší seance posilovat. Může za to i dopolední zpráva o privilegovaném vstupu Velké Británie na evropský trh poté kdy již bude Brexit definitivní. Zprávu oznámilo několik zpravodajských agentur, stále však není podložena žádnými oficiálními stanovisky. To však stačilo libře, aby dokázala během včerejší seance posilovat. Z včerejších fundamentů žádný nedokázal ovlivnit finanční trhy. Německý index ZEW klesl trochu méně, než se očekávalo, ale reakce na DAXu nebyla nijak výrazná. DAX začal včera reagovat na slabší evropskou měnu a dokázal přidat pár desetin procent zisků.

Dnes budou zveřejněny podstatně zajímavější fundamenty jak během předchozích seancích. Již v 9:30 byly zveřejněny výsledky PMI z Francie a Německa. Výsledky byly trochu horší, což nemusí nutně předznamenávat recesi vzhledem k tomu, že evropská ekonomika nadále pracuje na historických maximech. V 10:30 bude zveřejněn růst mezd a v 15:15 report inflace z Velké Británie. Ve 20:00 bude zveřejněn zápis ze zasedání FEDu, kde by mělo být především potvrzeno zvýšení sazeb na příštím zasedání.

Britská libra jako jediná z měnové koše proti americkému dolaru dokázala posilovat. I přesto je na páru GBPUSD nadále silnější americký dolar, který by měl udávat tempo i nadále. Vzhledem k průběhu včerejší seance a nadále posilujícímu americkému dolaru dávají větší smysl obchody short.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti