Dolar příští rok oslabí, klesne po něm poptávka a na trhy se vrátí důvěra

Americkému dolaru se rok 2018 poměrně vydařil a pravděpodobně na tom nic nezmění ani poslední měsíc prosinec. Dolar vydělával celý rok na několika faktorech, které se podepsaly pod jeho býčím trendem. Rok 2019 však může být pro dolar odlišný a ten by mohl začít oslabovat. Nedávný výprodej na rizikových aktivech sníží investice do finančního sektoru a poptávka po dolarech pravděpodobně klesne. Jsou zde i další důvody proč by dolar měl oslabovat.

Dolaru se rok 2018 pravděpodobně vydaří poté, co celý rok 2017 od zvolení Donalda Trumpa do křesla prezidenta ztrácel. Pod posilování dolaru se letos podepsalo několik faktorů. Tím nejzásadnějším bude utahování měnové politiky FEDu a s tím spojený růst úrokových sazeb. Ty rostly od začátku roku třikrát a do konce roku je čeká ještě jedno zvýšení v prosinci. Růst sazeb se pochopitelně projevil do růstu výnosů z amerických státních dluhopisů, což stimulovalo poptávku po nich a dolar dále zpevňoval. Jednou z dalších věcí byl růst různých geopolitických rizik a nervozity na finančních trzích, kdy investoři upřednostňovaly bezpečný americký dolar se zajímavým výnosem. Dolaru bezesporu také pomohl růst americké ekonomiky a její přeřazení na vyšší stupeň díky daňové reformě Donalda Trumpa.

V příštím roce se pro americký dolar prostředí oproti minulému roku mírně změní. Americká ekonomika by měla podle nejnovějších predikcí zpomalit. FED plánuje přestávku v dosavadním utahování měnové politiky a především v růstu sazeb někdy v létě 2019. Nejdůležitější pro dolar však bude plánované snížení investic velkých ekonomik jako Evropy, Japonska a Číny do finančního sektoru, tudíž lze očekávat pokles poptávky po amerických dolarech. To je významné, jelikož Spojené státy mají deficit na fiskálním a běžném účtu, tudíž potřebuje kupce dluhopisů, které americká vláda prodává. Spojené státy mají mnohem větší výdaje, než příjmy a také dováží mnohem více zboží, než dokážou samy vyvážet, což vytváří státu dluh. Jakmile vytvoříte dluh, je potřeba najít někoho, kdo ho zaplatí.

Všeobecně se očekává, že podhodnocená aktiva jako například rozvíjející se ekonomiky budou znovu růst a jejich akcie nabízet v příštím roce zajímavý výnos. To vše hovoří proti americkému dolaru, který byl v průběhu roku především vnímán jako bezpečný přístav. Proti americkému dolar hovoří i plánované utažení měnové politiky ECB, která se chystá příští rok zvýšit úrokové sazby. Nejzásadnější bude zda se příští rok vrátí důvěra v rozvíjející se trhy, což následně devalvuje americký dolar.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti