Dolar opět silnější, dnes výsledky inflace v EU

Včerejší seanci výrazněji ovlivnily makroekonomická data, ale také opět posilující americký dolar. Mimo výsledky odhadu HDP v eurozóně, které neměly výraznější dopad na finanční trhy, avšak posloužily k celkovému pohledu na evropskou ekonomiku, byly zveřejněny data z trhu práce v Británii, nebo výsledky maloobchodních prodejů v USA. Jako první v pořadí byly zveřejněny výsledky z trhu práce v Británii, ty dopadly trochu lépe, než se očekávalo, kdy především mzdy rostly meziročně výrazným tempem o 2,9% a překonaly tak růst inflace. Nicméně konečné mzdy, které obsahují bonusy, rostly meziročně o 2,5%, tedy udržely tempo s inflací. Ačkoliv panovalo v prvních 3 měsících na britských ostrovech horší počasí, míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 4,2%, tedy nejníže od roku 1975. Britská libra začala v reakci na výsledky lehce posilovat, avšak medvědi na páru GBPUSD jsou mnohem aktivnější a silnější americký dolar během včerejší seance poslal cenu opět na nižší úrovně. Právě americký dolar se dočkal během včerejší seance dvou impulsů pro další růst. Nejdříve za to mohla revize předchozích výsledků maloobchodních prodejů, která dopadl výrazně lépe. Samotné maloobchodní prodeje v USA rostly celkem solidním tempem, avšak dražší cena ropy za poslední měsíc se projevila do spotřeby domácností. Mohl za to především dražší benzín, který se přiblížil 3 dolarům za galon. Maloobchodní prodeje rostly za duben o 0,3%, ačkoliv očekávání bylo na 0,5%. Maloobchodní prodeje očištěné o prodeje aut, benzínu, stavebních materiálů a potravin rostly o 0,3% a také se nedokázaly setkat s očekáváním na 0,4%. Americkému dolaru také opět výrazně pomohly americké výnosy, které během včerejší seance opět rostly. Především desetileté výnosy se udržely nad 3% a přiblížily se k 3,10%. Do následujících seancí může promluvit i geopolitická situace na blízkém východě nebo situace kolem summitu KLDR a USA.

Dnešní seance bude na fundamenty opět bohatší. V 11:00 bude zveřejněna finální revize inflace v EU. V 14:00 bude mít projev guvernér ECB Mario Draghi. V 14:30 bude zveřejněno několik výsledků z amerického trhu s bydlením včetně počtu stavebních povolenek. V průběhu dne budou zveřejněna další spíše sekundární data z USA jako například průmyslová produkce. V 16:30 jsou na programu americké zásoby ropy.

V aktuální situaci, kdy americký dolar hýbe napříč všemi trhy, je lepší přejít na obchodování na takzvané „crossy“, tedy měnové páry které nejsou závislé na vývoji amerického dolaru. Konkrétně měnový pár EURJPY je dlouhodobě spíše shortový ale intadenně lze vyhledávat i obchody long, jeden takový nastal během včerejší seance při odrazu 27,2% fibonacciho posloupnosti. Vzhledem k včerejší shortové aktivitě by i dnes mohli být aktivnější spíše medvědi a trh by mohl pokračovat níže.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti