Dolar opět silnější, DAX pokračuje ve výprodeji

Včerejší poměrně poklidné seanci se i díky nedostatku fundamentů nepovedlo trhy nijak výrazně překvapit. Hlavním tématem byly překvapivě opět obchodní války, ale objevila se i staronová geopolitická rizika. Na devizovém trhu seanci ovládl americký dolar, který zpevňoval na většině z měnových párů. Nejvýrazněji pak jeho posílení bylo vidět na páru EURUSD, nebo USDJPY. Právě japonský jen by však mohl v následujících několika dnech zpevnit svou půdu pod nohami. Ne, že by ho čekalo nějaké důležité vyhlášení nebo změna politiky centrální banky, ale opět jsou hlavním tématem obchodní války. Právě z těch by mohl japonský jen coby bezpečný přístav těžit. Zajímavým datem pak bude 1. červenec kdy vyjdou v platnost například kanadská cla na dovozy amerických výrobků, nebo přelom července a srpna, kdy by měla být hotová studie na základě které, má být zjištěn dopad dovoz evropských automobilů na národní bezpečnost. Poté by chtěl Donald Trump zavést cla ve výši 20 až 25% na všechny osobní automobily dovážené z EU. Další konkrétní datum je 6. července, kdy vstoupí v platnost 25% cla na dovoz sójových bobů do Číny, to se však nemusí ukázat jako správný krok, jelikož Číně nemusí stačit exportní kapacity z ostatních zemí. Akciové index tak po včerejší stagnaci zůstávají pod prodejním tlakem a pozitivní impuls v podobě uvolnění napětí by akciové trhy uvítaly. Poměrně zajímavou seancí si prošel trh s ropu, když byla zveřejněna zpráva, že USA budou uvalovat sankce na všechny země, které budou odebírat ropu od Íránu a to včetně jejich spojenců. Musí tak učinit do 4. listopadu. Zároveň USA vyzývá ostatní země na Blízkém východě, aby zvýšily své vývozy ropy a pokryly tak íránský výpadek. Spojené státy tedy začaly vyvíjet na Irán ekonomický tlak i přes ostatní země, které se zapojí do konfliktu s Iránem, ať chtějí, či nikoliv. Irán si již dříve stanovil podmínky pro setrvání v jaderné dohodě, mezi nimiž je i zachování objemu prodeje ropy. Pro býky na ropě se však jedná o pozitivní zprávu, která se v případě WTI vyhoupla zpět nad 70 dolarů za barel a zmenšila tak rozdíl mezi cenami Brentu a WTI na méně jak 6 dolarů. U ropy Brent, kterou nyní můžete nově obchodovat u společnosti Bossa, byla reakce mírnější a dostali jsme se nad 76 dolarů za barel. 

Během dnešní seance se na trhy vrátí fundamenty, které by mohly promluvit do vývoje na finančních trzích. V 10:30 bude mít projev Mark Carney při příležitosti zveřejnění reportu finanční stability. V 14:30 bude zveřejněn počet objednávek dlouhodobé spotřeby. V 16:30 budou zveřejněny americké zásoby ropy. V 21:00 bude mít projev guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Ve 23:00 bude zasedat novozélandská centrální banka.

Německý akciový index DAX je od doby, kdy začaly být opět téma obchodní války, pod silným prodejním tlakem. Uklidnění situace se v dohledné době nechystá, tak musí DAX spoléhat na velké hráče, kteří mohou chtít udržet své dosavadní longové pozice, pokud je však všechny neuzavřely. Nicméně sentiment trhu se převážil na stranu Shortových objednávek a dále lze uvažovat obchody short. Silné rezistence lze vidět na všech úrovních fibonacciho posloupnosti a to 61,8%, kde byla rovnováha nabídky s poptávkou a poté trh pokračoval opět dolů. Dále 50%, kde lze spekulovat na pullback k úrovni a 38,2%, kde lze vidět několikanásobné testování úrovně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst