Dolar nedokáže posílit ani po výborných datech NFP

Spojené státy vytvořily v únoru neuvěřitelných 242 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), což bylo o 52 000 více, než čekal trh. Navíc údaje za předchozí měsíce leden a prosinec byly revidovány výš celkem o 30 000 nových pracovních míst. Ukazatel NFP tak navázal na dobré výsledky indikátoru ADP, který byl publikován ve středu a vypovídá o nových pracovních místech jenom v soukromém sektoru. Míra nezaměstnanosti se udržela v únoru na 8letém minimu 4,9 procenta. Dnešní data spolu s dalšími předchozími údaji z poslední doby naznačují, že americká ekonomika nabírá na síle poté, co ekonomický růst ve čtvrtém kvartále 2015 zpomalil na 1 procento. Pro první kvartál 2016 se očekává růst HDP až 2,5 procentním tempem.

Mírně negativní byly dílčí údaje z trhu práce, a to 0,1 procentní meziměsíční pokles mezd. Trhy čekaly růst na úrovni 0,2 procenta. Klesl i průměrný počet odpracovaných hodin v týdnu z 34,6 na 34,40. Avšak dlouhodobá míra nezaměstnanosti klesla z 9,9 na 9,7 procenta a zvýšila se míra participace na pracovním trhu z 62,70 na 62,90 procenta. Celkově hodnotíme dnešní data z trhu práce pozitivně, avšak americkému dolaru ani akciovému trhu se nechce posílit. Dolaru chybí pozitivní impulz z trhu dluhopisů. Výnos 2letého amerického státního dluhopisu udělal první pozitivní krok, když překonal předchozí maxima ze září 2015, avšak obchoduje se u horné hrany kanálu, který nemá sílu prorazit, což limituje jeho dnešní zisky.

Zdroj: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy