Dokáže japonský jen udržet dosavadní tempo?

Japonský jen se po několikanásobném testování, podíval na páru USDJPY pod dolní hranu dlouhodobé konsolidace a zatím se tam i nadále drží. Spekulace o případné falešném breakoutu vyvrací i fakt, že i přes silnější americký dolar minulý týden, dokázal japonský jen na páru USDJPY zkorigovat téměř většinu ztrát. Posilování japonského jenu však není nijak podloženo fundamentem a proto se může zdát jeho vývoj nejistý. Silný japonský jen není ani nic co by uvítala japonská centrální banka, kterou trápí nižší inflace a silnější jen nijak nepomáhá k jejímu růstu.

Rostoucí jen neulehčuje japonským firmám, jejichž ekonomika je založena především na exportu, spolu s obavami o slabší spotřebě domácností a rostoucími mzdami na domácím trhu práce. Jejich výroba se v únoru zpomalila kvůli nižším objemům objednávek ze zahraničí právě kvůli silnějšímu jenu. Posilující jen se snažili svými komentáři ovlivnit japonští politici, právě kvůli výše uvedeným důvodům, avšak víceméně bezúspěšně. Japonská ekonomika rostla osm čtvrtletí po sobě, což je nejdelší expanze od roku 1986. Mnoho ekonomů předpokládá, že růst by měl pokračovat spolu s  rostoucí domácí poptávkou, ale pokud by jen oslaboval, mohl by být rizikem pro pokračující expanzi.

Graf: Denní graf trhu USDJPY

Z technického hlediska je trh USDJPY v klesajícím trendu po celkem razantním proražení oblasti konsolidace. Kdy již na přelomu roku několikrát daný support otestovaly a dokonce zkusily falešný breakout. Poté již přišlo razantní proražení a následně korekce zmíněného pohybu, způsobená především posilujícím americkým dolarem. Medvědi na páru USDJPY byli však také aktivní a udrželi své pozice, kdy stlačili cenu zpět na nižší úrovně. Po takto razantním průrazu lze předpokládat spíše pohyb do strany a utvoření intradenní oblasti konsolidace. Na 4 hodinovém grafu se však utvořila formace symetrického trojúhelníku, který indikuje možné proražení a nástup dalšího trendu. Tempo na páru USDJPY bude s největší pravděpodobností udávat nadále americký dolar, který i přesto, že po vystoupení pana Powella posiluje, tak na měnovém páru se zatím drží zkrátka.

Graf: H4 graf trhu USDJPY

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti