Do vývoje finančních trhů opět zasáhl Trump, dnes v USA maloobchodní tržby

Včerejší seance nabídla zajímavé pohyby a vyšší volatilitu. Mohly za to především plánované fundamenty a to inflace v USA a projev guvernéra kanadské centrální banky Stephena Poloze. Americká inflace zůstala beze změny a setkala se s očekáváním. Inflace zrychlila podle očekávání na 2,2%. Jádrová inflace zůstala na 1,8%. Inflační očekávání se tedy nemění a FED bude s největší pravděpodobností zvedat sazby již na příštím zasedání. Americký dolar začal v reakci na výsledky inflace slábnout. Tím pomohl k růstu akciovým indexům, které si začaly připisovat další zisky. To však pouze do té doby, než byla zveřejněna zpráva ohledně Trumpovo dalších personálních změnách, kdy propustil ministra pro zahraniční věci Tylersona. Poté se dostaly akciové indexy do lehké korekce. Devizové trhy však slabšího dolaru využily lépe, kdy nejvýrazněji posilovalo euro a britská libra. V 15:15 měl projev guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Ten příliš nepomohl kanadskému dolaru, kdy sice upozornil na nevyužitý potenciál domácí ekonomiky, ale oddálil použití monetárních stimulů. Kanada se dle centrální banky nachází v ideálním bodě hospodářského cyklu, kde rostoucí poptávka skutečně vytváří nové kapacity, protože společnosti investují, aby dosáhly vyšších tržeb. Dnes ráno v 9:00 měl ve Frankfurtu projev Mario Draghi. Vyjádřil se především k euru a jeho vlivu na růst inflace. Nevnímá jako riziko vysoké ohodnocení eura, ale způsob a tempo jakým může růst. Inflace pod 2% není dostatečná, ale musí zůstat na podobných úrovních bez monetárních zásahů ECB. Upozornil však, že jejich monetární stimuly budou nadále potřeba. Zatím se neví, jaký vliv bude mít zavedení tarifů ze strany USA, ECB však musí počítat s potencionálními riziky a je připravena reagovat.

Dnes jsou na programu opět především fundamenty z USA. V 13:30 budou zveřejněny maloobchodní tržby a PPI za únor. V 15:30 budou zveřejněny americké zásoby ropy. V 10:45 kvartální změna růstu HDP na Novém Zélandu.

Britská libra na páru GBPUSD dokázala krátkodobě přejít do růstového trendu. Hovoří o tom i utvoření růstového kanálu a proražení klesající trendové linie. Zajímavým supportem se může ukázat úroveň 1,3911. Důležité bude, jakým způsobem se bude dále vyvíjet kurz amerického dolaru, který je tento týden v očekávání několika makroekonomických zpráv.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst