Do vývoje finančních trhů opět zasáhl Trump, dnes v USA maloobchodní tržby

Včerejší seance nabídla zajímavé pohyby a vyšší volatilitu. Mohly za to především plánované fundamenty a to inflace v USA a projev guvernéra kanadské centrální banky Stephena Poloze. Americká inflace zůstala beze změny a setkala se s očekáváním. Inflace zrychlila podle očekávání na 2,2%. Jádrová inflace zůstala na 1,8%. Inflační očekávání se tedy nemění a FED bude s největší pravděpodobností zvedat sazby již na příštím zasedání. Americký dolar začal v reakci na výsledky inflace slábnout. Tím pomohl k růstu akciovým indexům, které si začaly připisovat další zisky. To však pouze do té doby, než byla zveřejněna zpráva ohledně Trumpovo dalších personálních změnách, kdy propustil ministra pro zahraniční věci Tylersona. Poté se dostaly akciové indexy do lehké korekce. Devizové trhy však slabšího dolaru využily lépe, kdy nejvýrazněji posilovalo euro a britská libra. V 15:15 měl projev guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Ten příliš nepomohl kanadskému dolaru, kdy sice upozornil na nevyužitý potenciál domácí ekonomiky, ale oddálil použití monetárních stimulů. Kanada se dle centrální banky nachází v ideálním bodě hospodářského cyklu, kde rostoucí poptávka skutečně vytváří nové kapacity, protože společnosti investují, aby dosáhly vyšších tržeb. Dnes ráno v 9:00 měl ve Frankfurtu projev Mario Draghi. Vyjádřil se především k euru a jeho vlivu na růst inflace. Nevnímá jako riziko vysoké ohodnocení eura, ale způsob a tempo jakým může růst. Inflace pod 2% není dostatečná, ale musí zůstat na podobných úrovních bez monetárních zásahů ECB. Upozornil však, že jejich monetární stimuly budou nadále potřeba. Zatím se neví, jaký vliv bude mít zavedení tarifů ze strany USA, ECB však musí počítat s potencionálními riziky a je připravena reagovat.

Dnes jsou na programu opět především fundamenty z USA. V 13:30 budou zveřejněny maloobchodní tržby a PPI za únor. V 15:30 budou zveřejněny americké zásoby ropy. V 10:45 kvartální změna růstu HDP na Novém Zélandu.

Britská libra na páru GBPUSD dokázala krátkodobě přejít do růstového trendu. Hovoří o tom i utvoření růstového kanálu a proražení klesající trendové linie. Zajímavým supportem se může ukázat úroveň 1,3911. Důležité bude, jakým způsobem se bude dále vyvíjet kurz amerického dolaru, který je tento týden v očekávání několika makroekonomických zpráv.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti