Dnešní zasedání ECB – jak se v něm zorientovat?

Euro dnes před zasedáním Evropské centrální banky (ECB) míří na dvou týdenní maxima proti americkému dolaru (1,1295). ECB v 13:45 ohlásí výši úrokových sazeb, které by měly zůstat na nezměněné úrovni. Investorsky důležitější bude tisková konference, která začíná v 14:30.

Na jedné straně se od ECB nečekají žádné změny v programu kvantitativního uvolňování QE, vhledem k tomu, že mnohá předchozí opatření teprve začínají být implementována (program TLTRO). Navíc podle dosavadních průzkumů mezi podnikateli a spotřebiteli se zdá, že ekonomika eurozóny příliš neutrpí výsledkem referenda o brexitu a ECB aktuálně nemá k dispozici tolik aktiv, aby rozšířila nebo prodloužila program QE.

Kdyby chtěla centrální banka program QE prodloužit, musela by změnit pravidla, podle nichž nyní nakupuje dluhopisy. Tím se dostává do hry další scénář, a to, že ECB neudělá změny v programu QE, ale modifikuje pravidla pro nákup aktiv, čímž jasně naznačí, že na nejbližších zasedáních plánuje program prodloužit.  Změny by mohly nastat v kapitálovém klíči, podle něhož nyní ECN nakupuje státní dluhopisy členských zemí, nebo by se mohlo zrušit pravidlo o minimální výnosnosti nakupovaného finančního aktiva.

Na druhé straně inflace v srpnu v eurozóně opět klesla v meziročním srovnání na hodnotu 0,2 procenta, čímž zhatila alespoň mírně nastartovaný růst po červencové úrovni inflace 0,3 procenta. Průměrná 5letá očekávání inflace ukazují, že ECB nedosáhne 2procentního cíle ani za 5 let. Centrální banka dnes nabídne novou prognózu ekonomického růstu a inflace.

Většina ekonomů oslovených agenturou Reuters očekává, že banka dříve nebo později prodlouží program QE, který je zatím naplánován do března 2017. Rovněž analytici se shodují v tom, že pokud bude chtít ECB euro oslabit, bude muset přijít s něčím novým a šokujícím. Klasické prodloužení programu QE nebo snížení sazeb podle nich nezabezpečí euru dlouhodobý pokles. Euro od vyhlášení programu QE (leden 2015) oslabilo do dnešního dne proti USD o 3 procenta, letos si naopak zatím připisuje 4 procenta zisku proti USD.

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy