Dnes zveřejní Fed zápis za zasedání, libra posiluje po datech z trhu práce

Americký akciový index Dow Jones ukončil úterní obchodní seanci prakticky beze změny na úrovni 21 998,99 bodu, index S&P 500 ubral 0,05 procenta a uzavřel na hodnotě na 2464,61 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,1 procenta na 6333,013 bodu.

Výkonnost české ekonomiky ve druhém čtvrtletí mezikvartálně stoupla o 2,3 procenta a meziročně vzrostla o 4,5 procenta. K rychlému růstu přispěla zejména domácí poptávka, podpořena spotřebou domácností a investiční aktivitou firem. Domácnosti nakupují více, s tím, jak se zlepšuje situace na trhu práce. Výsledek překonal odhady České národní banky, která předpokládala meziroční růst ekonomiky o 3,5 procenta. Česká ekonomika si vedla v druhém čtvrtletí nejlépe ze zemí Visegradské čtyřky. Zdá se, že růstový potenciál domácí ekonomiky je mnohem vyšší než mnozí čekali, což by mohlo zvýšit inflační tlaky a přinutit ČNB pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Dolar se obchoduje proti koši měn na 3týdenních maximech, posílen lepšími červencovými maloobchodními prodeji. Vyšší domácí spotřeba by mohla podpořit růst inflace a opět oživit naději, že americká centrální banka letos ještě jednou zvýší úrokové sazby.

Dnes večer v 20:00 bude zveřejněn zápis z posledního zasedání americké centrální banky. Prezident federálního rezervního systému v New Yorku (Fed) William Dudley tento týden uvedl, že v letošním roce očekává další zvýšení úrokových sazeb, pokud se ekonomika udrží na stávajících úrovních a Fed brzy spustí redukci dluhopisů ze své bilance.

Britská libra dnes posílila po datech z domácího trhu práce, když míra nezaměstnanosti v červnu klesla na 4,4 procenta ze 4,5 procenta. Velmi pozitivní zprávou bylo tempo růstu mezd, které se v měsících duben – červne meziročně zvedly o 2,1 procenta, což je o 0,3 procenta rychlejší tempo růstu, než čekali analytici. Mzdy jsou základním stavebním kamenem domácí spotřeby, která se podílí více než 60 procenty na HDP. Nicméně mzdy stále rostou pomaleji než inflace (2,6 procenta), proto v reálném vyjádření klesají příjmy Britů.

Měnový pár USD/CHF vytváří na denním grafu formaci obrácená hlava ramena, k jejíž potvrzení je potřeba proražení neckline úrovně. V případě, že se americkému dolaru podaří zdolat tuto rezistenci, pak lze očekávat, že americkému dolaru svitá na lepší časy.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy