Dnes zasedá FED, trhům volatilita i přesto nechybí

Finanční trhy zatím zůstávají ve vyčkávajícím režimu na dnešní zasedání FEDu, o volatilitu však bylo včera postaráno i díky zvýšené nervozitě na trzích. Akciové trhy během včerejší seance zastavily své ztráty a realizovaly v několika případech menší zisky. Nervozita na trzích nadále zůstává, zatímco VIX se drží na vyšších úrovních kolem 18 bodů. Nezvykle volatilní je zatím měnový pár EURUSD, zatímco v pondělí realizoval větší zisky, včera je dokázal kompletně vymazat. Může za to především americký dolar, který také vyčkává na večerní zasedání FEDu a zvýšená volatilita by ho neměla opustit ani dnes. Britská libra se během včerejší seance dočkala výsledků inflace. Ta nečekaně zpomalila a to více než se očekávalo z 3% na 2,7%. Inflace však nadále zůstává na zvýšených úrovních a poměrně daleko od 2% inflačního cíle. I přes negativní impuls k poklesu si libra udržela své pondělní zisky a výsledky způsobily jen menší korekci. Nijak se nezměnil ani výhled pro růst úrokových sazeb, kde zůstává nejpravděpodobnější první zvýšení až v květnu. Razantní zisky včera dokázala realizovat ropa. Ta rostla téměř na 64 dolarů na za barel, kdy byla zveřejněna zpráva ohledně rostoucího napětí na Středním východě mezi Saúdskou Arábií a Iránem. Především to vyvolalo obavy z přerušení dodávek, ačkoliv na trhu zůstávají obavy z rostoucí produkce v USA. Zároveň byla zveřejněna zpráva, že USA by mohla znovu uložit sankce na Irán.

Během dnešní seance bude určitě nejdůležitějším fundamentem zasedání americké centrální banky. To bude od 19:00 doplněno ekonomickým výhledem, doprovodným komentářem a tiskovou konferencí. Samotné zvýšení sazeb by nemělo být zas až tak relevantním kvůli téměř 100% jistotě, že přijde. V 19:30 budou také zveřejněny americké zásoby ropy. Z dalších fundamentů budou zveřejněna v 10:30 data z britského trhu práce. V 21:00 zasedá také novozélandská centrální banka, kde by však měly zůstat sazby beze změny, zajímavým tedy může být doprovodný komentář.

Kanadský dolar čekají v pátek výsledky inflace a data maloobchodních tržeb. Ten na páru s americkým dolarem od začátku roku ztrácí a potřeboval by nějaký pozitivnější impuls, který by mu pomohl k růstu. Dnes přišla zpráva z Bílého domu, že by Donald Trump mohl zmírnit podmínky ohledně cel a tarifů pro státy NAFTA. Minimálně do pátku je tedy trh USDCAD longový. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst