Dnes zasedá britská a česká národní banka, analýza amerického dolaru

Americký akciový index Dow Jones se včera poprvé přenesl přes hranici 22 000 bodů, podpořen 4,7 procentním růstem akcií společnosti Apple. Zájem o akcie společnosti stoupl po zprávách o čtvrtletních prodejích iPhonů. Od začátku roku stouply akcie společnosti Apple o 36 procent. Avšak slabost jiných technologických titulů brzdila růst indexů Nasdaq a S&P 500. Index Dow Jones včera uzavřel růstem o 0,24 procenta na rekordní hodnotě 22 016,24 bodu. Index S&P 500 přidal 0,05 procenta a vystoupal na na 2477,57 bodu a technologický Nasdaq stagnoval na úrovni 6362,65 bodu.

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červenci vytvořili 178 000 nových pracovních míst (ADP) o 7 000 méně, než trh čekal. Červnový výsledek byl pozitivně revidován na 191 000 z původně uváděných 158 000 nových pracovních míst. Údaje ADP vycházejí tradičně dva dny před zveřejněním komplexní zprávy o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) a míře nezaměstnanosti. NFP zahrnuje kromě soukromého i veřejný sektor.

Ekonomové předpokládají, že ukazatel NFP by mohl v pátek dosáhnout na hodnotu 180 000 nových pracovních míst po červnovém přírůstku o 187 000. Míra nezaměstnanosti by se měla podle odhadů snížit v červenci na 4,3 procenta ze 4,4 procenta za červen.

Dnes zasedá Česká národní banka, která bude diskutovat možnost prvního zvýšení úrokových sazeb po 10 letech. Makroekonomické ukazatele jasně mluví ve prospěch tohoto kroku. ČNB však musí zvažovat i měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB). Pokud by dnes centrální banka zvýšila úrokové sazby a ECB by na konci roku nepřistoupila k ukončení programu QE, pak by mohla koruna započat nežádoucí růst. Česká koruna již letos proti americkému dolaru posílila o 16 procent.

Dnes zasedá i britská centrální banka (BoE), která bude hlasovat o výši úrokových sazeb. Trhy čekají, že sazby zůstanou nezměněné, přičemž 2 členové bankovní rady pravděpodobně zvednou ruku za vyšší sazby, zbylých 6 členů bude preferovat ponechání sazeb na stávající úrovni. Britská libra v průběhu července a srpna kontinuálně posiluje. K tomu, aby mohla pokračovat v růstu, bude dnes potřebovat od banky postrčit, ideálně naznačením, že BoE plánuje letos sazby zvednout.

Index amerického dolaru včera vyslal po delší době pozitivní signál. uzavření na minimech z května 2016 a delší dlouhý knot na denní svíčce dávají naději alespoň na menší korekci.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy