Dnes výsledky z kanadského trhu práce a americké NFP

Včerejší seance proběhla na finančních trzích poměrně v klidu a většina trhů si udržela své pozice. Výrazněji se dařilo americkému dolaru, který posiluje druhý týden v řadě. Zároveň ho dnes čekají výsledky z amerického trhu práce a NFP report o nezaměstnanosti. Včerejší makroekonomické zprávy nijak nerozhýbaly finanční trhy, ale i přesto jsme se dočkali zajímavých výsledků. V 10:30 bylo zveřejněno PMI za sektor služeb, to trochu zklamalo a kleslo na 51,7 bodů. Zároveň bylo zveřejněno PMI z několika dalších států eurozóny, které extrémně nezklamalo, ale výsledky dlouhodobě naznačují, že vrchol expanze již máme pravděpodobně za sebou. V 14:30 byla zveřejněna obchodní bilance v Kanadě a USA. Kanadský obchodní deficit vzrostl na 2,7 miliard. Americký obchodní deficit také rostl a to na devítiletá maxima na 57,6 miliard dolarů. Zároveň byla dnes brzy ráno (SEČ) zveřejněna zpráva, že americký prezident Donald Trump chystá další tarify na dovoz čínských výrobků do USA v reakci na chystané tarify Čínou. Tentokrát by se mělo jednat o tarify na výrobky v hodnotě 100 miliard dolarů. To poslalo opět akciové indexy na nižší úrovně a je zřejmé, že riziko ohledně obchodních válek nejen že dále trvá, ale pokud nedojde k vyjednávání mezi USA a Čínou může i růst. Zpráva ohledně dalších tarifů poslala ropu zpět pod 63 dolarů za barel a vzhledem k sentimentu na ropě se zdá, že ukončí týden na podobných úrovních kolem 63 dolarů. Z forexových páru nejvíce posiloval americký dolar a to na páru USDJPY. To může značit klesající obavy investorů z obchodní války. Zároveň index VIX se dostal pod 20 bodů, kde však dlouho kvůli Trumpovi nezůstal a dnes se pohybuje opět nad 20 body.

Z dnešních fundamentů nás budou nejvíce zajímat data z trhu práce v Kanadě a USA. Obojí bude zveřejněno v 14:30, přičemž nejzajímavější bude růst mezd v USA a míra nezaměstnanosti, která se pět měsíců v řadě drží na 4,1%. V 17:15 bude mít za britskou centrální banku projev Mark Carney. Zvýšenou volatilitu může způsobit i projev šéfa FEDu Jerome Powella v 19:30.

Měnový pár USDJPY se dostal nad horní hranu klesajícího kanálu poté, co ji několikrát předtím otestoval. Silnější americký dolar by měl posilovat i koncem týdne pokud se opět výrazně nezhorší geopolitická situace. Silná rezistence pro trh USDJPY je na úrovni 108.31, kde může jako rezistence zafungovat již dříve 38,2% prodejního swingu. Při případném pohybu níže se dá využít supportu jako návratu zpět ke klesající trendové linii.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti