Dnes výsledky z kanadského trhu práce a americké NFP

Včerejší seance proběhla na finančních trzích poměrně v klidu a většina trhů si udržela své pozice. Výrazněji se dařilo americkému dolaru, který posiluje druhý týden v řadě. Zároveň ho dnes čekají výsledky z amerického trhu práce a NFP report o nezaměstnanosti. Včerejší makroekonomické zprávy nijak nerozhýbaly finanční trhy, ale i přesto jsme se dočkali zajímavých výsledků. V 10:30 bylo zveřejněno PMI za sektor služeb, to trochu zklamalo a kleslo na 51,7 bodů. Zároveň bylo zveřejněno PMI z několika dalších států eurozóny, které extrémně nezklamalo, ale výsledky dlouhodobě naznačují, že vrchol expanze již máme pravděpodobně za sebou. V 14:30 byla zveřejněna obchodní bilance v Kanadě a USA. Kanadský obchodní deficit vzrostl na 2,7 miliard. Americký obchodní deficit také rostl a to na devítiletá maxima na 57,6 miliard dolarů. Zároveň byla dnes brzy ráno (SEČ) zveřejněna zpráva, že americký prezident Donald Trump chystá další tarify na dovoz čínských výrobků do USA v reakci na chystané tarify Čínou. Tentokrát by se mělo jednat o tarify na výrobky v hodnotě 100 miliard dolarů. To poslalo opět akciové indexy na nižší úrovně a je zřejmé, že riziko ohledně obchodních válek nejen že dále trvá, ale pokud nedojde k vyjednávání mezi USA a Čínou může i růst. Zpráva ohledně dalších tarifů poslala ropu zpět pod 63 dolarů za barel a vzhledem k sentimentu na ropě se zdá, že ukončí týden na podobných úrovních kolem 63 dolarů. Z forexových páru nejvíce posiloval americký dolar a to na páru USDJPY. To může značit klesající obavy investorů z obchodní války. Zároveň index VIX se dostal pod 20 bodů, kde však dlouho kvůli Trumpovi nezůstal a dnes se pohybuje opět nad 20 body.

Z dnešních fundamentů nás budou nejvíce zajímat data z trhu práce v Kanadě a USA. Obojí bude zveřejněno v 14:30, přičemž nejzajímavější bude růst mezd v USA a míra nezaměstnanosti, která se pět měsíců v řadě drží na 4,1%. V 17:15 bude mít za britskou centrální banku projev Mark Carney. Zvýšenou volatilitu může způsobit i projev šéfa FEDu Jerome Powella v 19:30.

Měnový pár USDJPY se dostal nad horní hranu klesajícího kanálu poté, co ji několikrát předtím otestoval. Silnější americký dolar by měl posilovat i koncem týdne pokud se opět výrazně nezhorší geopolitická situace. Silná rezistence pro trh USDJPY je na úrovni 108.31, kde může jako rezistence zafungovat již dříve 38,2% prodejního swingu. Při případném pohybu níže se dá využít supportu jako návratu zpět ke klesající trendové linii.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti