Dnes trhu vládne Fed

Aukce řeckých dluhopisů proběhla včera lépe, než samotná země čekala. Atény prodaly 5leté státní dluhopisy v objemu 3,0 miliardy EUR při výnosu 4,625 procenta. Ministerstvo financí obdrželo nabídky od 200 investorů, což se považuje za hlas důvěry v řeckou ekonomiku. Předtím než země získá plný přístup na trh, proběhnou ještě dvě aukce. Řecku končí záchranný program v srpnu příštího roku a poté bude muset být schopné sehnat potřebné zdroje financování jenom na finančním trhu.

Americká akcie včera atakovaly nová historická maxima, když investory kladně reagují na kvartální hospodářské výsledky amerických firem. Index Dow Jones posílil o 0,5 procenta na 21 613,43 bodu. Index S&P 500 přidal 0,3 procenta na 2477,13 bodu poté, co zapsal rekordních 2481,24 bodu. Technologický Nasdaq stagnoval na 6412,174 bodu po zápisu nové rekordní hodnoty 6425,446 bodu.

Prudké posílení cen ropy hnalo nahoru energetické akcie a výsledky spotřebitelské důvěry Conference Board za červenec poslaly výš bankovní sektor a cyklické akcie. Spotřebitelská důvěra v USA v červenci vystoupala na 121,1 bodu z červnových 117,3. Rovněž o 4,6 bodu překonala očekávání analytiků.

Dnes večer končí 2denní zasedání americké centrální banky (Fed). S největší pravděpodobností banka nechá úrokové sazby na stávající úrovní, a proto investoři budou věnovat pozornost informacím ohledně plánovaného snižování bilance. Pokud by Fed uvedl, že plánuje začít snižovat 4,5 biliónovou bilanci již v září, šlo by o pozitivní zprávu pro americký dolar, který dnes posiluje. V průběhu finanční krize navýšila banka bilanci o 3 biliony dolarů. Dnešní zasedání amerických centrálních bankéřů je bez tiskové konference.

Australský dolar dnes oslabil kvůli pomalejšímu růstu inflace. Inflace u protinožců se v druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 1,9 procenta. Následně pak člen bankovní rady Lowe uvedl, že je spokojený s aktuální výši úrokových sazeb a nevidí důvod následovat ostatní centrální banky vyspělých zemí v utahování měnových podmínek (Fed, BoC).


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy