Dnes mluví šéfka Fedu v Kongresu

Průmyslová výroba v zemích eurozóny v květnu vzrostla více, než se čekalo. Poháněna byla zejména vyšší produkcí investičních statků (stroje) a zboží dlouhodobé spotřeby jako jsou automobily či domácí spotřebiče. Průmyslová výroba eurozóny v květnu meziměsíčně stoupla o 1,3 procenta a meziročně vyskočila o 4,0 procenta. Analytici v průměru očekávali růst o 1,1 procenta, respektive o 3,6 procenta. Dobrou situaci v evropském průmyslu potvrzují nejen dnešní data, ale i indikátor sentimentu (PMI), který v červnu vyskočil na 10leté maximum. Údaje o celkové průmyslové výrobě za duben byly mírně sestupně revidovány na meziměsíční zvýšení o 0,3 procenta z původně uváděných 0,5 procenta a meziroční růst o 1,2 procenta z dřívějších 1,4 procenta.

Americké burzy ukončily včerejší obchodní seanci jen s malými změnami, když akcie během dne reflexně reagovaly na události ve Washingtonu, které vedly investory spíš k obavám než k nadějím ohledně perspektivy ekonomické agendy prezidenta Donalda Trumpa. Emaily odhalily, že nejstaršímu synovi Donalda Trumpa byla nabídnuta ruská podpora pro otcovu prezidentskou kampaň v loňském roce. Emaily odkazují na významnou ruskou právničku, která chtěla trumpově kampani poskytnout informace o protikandidátce Hillary Clintonové.

Index Dow Jones stagnoval na úrovni 21 409,07 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,1 procenta na 2 425,53 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,3 procenta na 6 193,305 bodu.

Ceny ropy se nacházejí zhruba 18 procent pod úrovněmi, na nichž otevíraly letošní rok, a to i přes dohodu kartelu OPEC omezit od ledna těžbu. Globální převis nabídky přiměl analytiky BNP Paribas ke snížení prognózy ceny ropy Brent pro letošní rok o 9 dolarů na 51 dolarů za barel a pro příští rok o 15 dolarů na 48 dolarů za barel. Také analytici Barclays srazili předpokládanou cenu Brentu pro letošní i příští rok na 52 dolarů za barel.

Dnes vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová s pololetní zprávou o měnové politice v americkém Kongresu. Rovněž dnes odpoledne  zasedá kanadská centrální banka, která by mohla zvýšit úrokové sazby. Kromě vyhlášení výše sazeb v 16:00 může rozhýbat život na kanadském dolaru i tisková konference s guvernérem banky v 17:15.

Měnový pár AUD/NZD vytvořil na denním grafu formaci obrácené hlava ramena. Dnes se dokonce prvně obchoduje nad úrovní neckline. Pokud dnes AUD/NZD uzavře nad touto linií, pak by se mohla formace vyplnit a australský dolar by mohl posílit proti novozélandskému.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy