Dnes je v USA den prezidentů, banky jsou tudíž zavřeny

Během páteční seance jsme nebyli svědky žádného výraznějšího vzrušení v podobě zajímavějších fundamentů. Akciové trhy si ve většina případů udržely své pozice, případně přibraly další zisky. Ty přechází po korekci do klidnější fáze, kdy lze očekávat menší nárůst a spíše pohyb do strany. Zda je korekce u konce, nebo přijde další výprodej, bylo již řečeno mnoho. Stále však existují určitá rizika, která mohou trh ještě potrápit. Především vidím jako riziko rostoucí desetileté výnosy, které dále rostou a pokud bude jejich růst pokračovat, může na ně akciový trh reagovat. Dále vidím jako riziko index volatility VIX. Ten sice od minulého týdne postupně klesal až pod 20 bodů, ale pokud by začal opět růst na vyšší hodnoty, může to indikovat právě rostoucí riziko korekce. To však během dnešního dne nebude zas tak důležité, protože v USA je státní svátek a banky budou zavřené, tudíž se bude obchodovat na malých objemech a bude pravděpodobně chybět likvidita. Hlavní slovo měl koncem týdne americký dolar. Ten již začátkem páteční seance odmítl úrovně nových minim, které otestoval. Dále mu během páteční seance pomohly pozitivní zprávy z trhu s bydlením v USA. Stavební povolenky rostly na 1,4 mil., kdy se očekával lehký pokles na 1,29 mil. Celkově na trhu s bydlením šlo o spíše pozitivní data, která i přes menší relevanci pomohla americkému dolaru k posílení. Americký dolar posiloval na většině měnových párů. Měnový pár USDJPY trochu zkorigoval svůj klesající trend, i přesto se zdá být situace na japonském jenu zatím pozitivní.  

Jak bylo již řečeno, dnes jsou zavřeny banky v USA a lze očekávat obchodování na menších objemech. S tím nám chybějí i fundamenty, které by mohli ovlivnit dosavadní sentiment na trzích. V 19:45 bude mít projev Carney za Bank of England. V 10:45 výsledky PPI na Novém Zélandu. Nejedná se však o žádné zásadní makro zprávy.

Ropa se zdá být u konce klesajícího trendu ze začátku měsíce. Prozatím podpořena pozitivními fundamenty roste a takový se zdá, že by měl být i její následující vývoj. Při dalším vývoji ropy bych však zůstal při zemi a sledoval jak vývoj amerického dolaru, tak fundamenty z USA ohledně těžby nebo dalšího prodloužení omezení produkce ze strany OPEC. Při pohybu výše bude muset ropa překonat rezistenci 63,08.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti