Dnes bude Donald Trump inaugurován do úřadu, analýza USD/CHF

Hlavní událostí dnešního dne je inaugurační projev amerického prezidenta Donalda Trumpa u příležitosti nástupu do úřadu. Stane se tak 45. prezidentem USA. Nečekáme, že by již dnes Donald Trump představil detaily svého plánu fiskální expanze, nicméně ty mohou přijít již příští týden. V průběhu předvolební kampaně slíbil, že jako první bude podrobená revizi severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA).

Odstoupení USA od NAFTY by nejvíce poškodilo kanadskou a mexickou ekonomiku. Mexické peso od prezidentských voleb oslabilo o 30 procent proti dolaru. Rovněž guvernér kanadské centrální banky (BoC) Poloz uvedl, že pokud se zhorší obchodní vztahy Kanady s USA, banka sníží úrokové sazby.  Právě protekcionizmus, který Trump naznačil, vyvolává u investorů největší obavy a zmírňuje nadšení z jeho vítězství. Kromě NAFTY bude klíčový i obchodný postoj k Číně. Americké burzy včera klesly a zaujaly ústupný postoj před nástupem nového prezidenta do úřadu. Index Dow Jones uzavřel poklesem o 0,37 procenta na 19 732,4 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,36 procenta na 2 263,39 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,28 procenta na 5 540,08 bodu.

Trampovy agresivní plány fiskální podpory akciové trhy už do značné míry započetly. Investoři proto mohou teď jen sedět a sledovat, jak rychle budou jeho sliby konkretizovány. Doba od začátku listopadu se nicméně zapíše jako jedno z nejúspěšnějších období pro Wall Street od zvolení nového prezidenta po jeho uvedení do úřadu. Index S&P od voleb vystoupal o 5,8 procenta. Naposledy se akciím takto dařilo po zvolení Dwighta Eisenhowera. Americký dolar si po vítězství Donalda Trumpa připsal 10 procent zisku, z nichž 2 procenta odevzdal v lednu.

Čínské ekonomice se v posledním čtvrtletí 2016 dařilo mírně nad očekávání analytiků. V posledních 3 měsících předchozího roku posílila druhá největší ekonomika světa o 6,8 procenta místo předpokládaných 6,7 procenta. Rychlejšímu růstu pomohly hlavně vyšší vládní výdaje. Na tyto pozitivní zprávy reagoval australský dolar, který posílil proti americkému dolaru na úroveň 0,7589, nejvýše od listopadu 2016. „Aussie“ si prozatím v lednu připisuje 5,3 procenta zisku, což z něj dělá nejziskovější měnu z rozvinutých zemí. V pátek se dařilo i novozélandskému dolaru, který přidal 0,25 procenta proti USD, když ratingová agentura S&P potvrdila rating na úrovni AA.

Na denním grafu USD/CHF vidíme náznaky formace hlava ramena. Nicméně velmi silná zóna podpory 1,0000 – 0,9950 zůstává nepřekonaná, takže zatím je tato reverzní formace nepotvrzená. Podle všeho bude mít trh velký problém dostat se pod zmiňované pásmo podpory, protože se tvoří býčí divergence s oscilátorem MACD.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy