Den referenda o Brexitu je tady

Americké burzy ve středu oslabily při malém objemu obchodů, když investoři čekali, jak se Britové ve čtvrtek rozhodnou ohledně členství v Evropské unii. Index Dow Jones klesl o 0,3 procenta na 17 780,83 bodu, index S&P 500 ztratil 0,2 procenta a uzavřel na 2085,45 bodu a technologický Nasdaq ubral 0,2 procenta na 4 833,319 bodu.

Evropské burzy pozitivní náladu neztrácejí a dnes dopoledne rostou. Trhům pomáhá očekávání investorů, že se dnes Britové v referendu rozhodnou pro setrvání v Evropské unii. Francouzský index CAC i německý DAX si přidávají přes 1 procento zisku. Britský index FTSE 100 také posiluje o 1 procento.

Britové dnes hlasují v referendu, zda chtějí zůstat členy Evropské unie nebo nikoliv. Hlasování probíhá do 23:00 našeho času a první výsledky lze očekávat v 00:30. Hlavní série výsledků z velkých měst by měla být zveřejněna mezi 3:00 a 5:00 hodinou ranní. Oficiální výsledky by měly být publikovány v 8:00 našeho času v pátek ráno.

Obchodování Brexitu je hodně rizikovou událostí. Zejména kvůli tomu, že výsledky referenda budou publikovány průběžně, a tedy se mohou měnit. Jednou mohou převažovat hlasy preferující Brexit, jednou zase mohou převažovat preference zůstat v EU (Bremain).  Ačkoliv lze očekávat přítomnost bankovních traderů na trhu i v nočních hodinách, likvidita bude přeci jenom menší než v průběhu normální londýnské a newyorské seance, což může podpořit zvýšenou volatilitu, cenové gapy a rozšiřování spreadů. Mnozí brokeři rovněž požadují navýšení marže a doporučují obchodovat s vyšším kapitálovým polštářem kvůli potenciální vysoké volatilitě. Každý si tedy musí zvážit, zda chce obchodovat v takovémto nestandardním a vysoce rizikovém prostředí finančních trhů. Volatilitu lze pak očekávat i v průběhu páteční obchodní seance, s tím jak začne londýnská a následně newyorská obchodní seance.

Předvolební průzkumy ukazovaly zhruba vyrovnané síly táborů pro a proti setrvání v unii. Sázkové kanceláře dávaly větší pravděpodobnost tomu, že Británie v unii zůstane, než že se rozhodne odejít.

Pokud se chystáte obchodovat Brexit, pak byste neměli zapomínat na zlato. Drahý kov je zajímavým obchodním instrumentem hlavně, kdyby se konal Brexit. Tato situace by vyvolala nákupní tlak na tzv. bezpečné přístavy. Na rozdíl od jenu nebo franku nebude zlato ovlivněno intervencemi centrálních bank. Ty jsou ze strany Švýcarska nebo Japonska v případě Brexitu očekávány.

Brexit by mohl cenu zlata potenciálně vyhnat až k úrovni 1350 USD za unci. Technická analýza však signalizuje, že zlato má spíše namířeno na jih (Bude se konat Bremain?). Prvním cílem je Fibonacciho úroveň 23,60 ideálně, kdyby však dorazilo až k Fibo hodnotě 38,20, případně kulatému číslu 1200 USD za unci, kde je silná zóna podpory. V úterý se vytvořila svíčková formace outside bar, která rovněž naznačuje negativní náladu na trhu zlata. Na denním grafu vidět rovněž medvědí divergenci s oscilátorem MACD. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy