DAX projde obměnou svého složení

DAX - Deutscher Aktienindex - německý akciový index na Frankfurtské burze. Do indexu se započítávají průběžné ceny akcií vybraných 30 nejvýznamnějších německých společností ze segmentu blue chips (akcie kapitalizací největších a také nejziskovějších společností). 

Index DAX kótovaný od 30. prosince 1987. Počáteční hodnota byla stanovena na 1000 bodů. Historická data byla přepočítána zpětně až do roku 1959. Akciové tituly se do indexu zařazují na základě dvou kritérií – objem obchodů a tržní kapitalizace na bázi free-float. Vstupní údaje pro výpočet hodnoty indexu DAX se čerpají z tržních kurzů akcií z elektronického obchodování (systém Exchange Electronic Trading) XETRA.

Systém obměny a přehled společností

Každým rokem se sestava indexu DAX obměňuje, a to zhruba tak, že maximálně dvě nejmenší společnosti podle objemu obchodovatelného tržního kapitálu postoupí místo maximálně dvěma společnostem z druhého významného segmentu akciových společností na Frankfurtské burze s názvem M-DAX, jejichž tržní kapitalizace byla jak v průběhu uplynulého roku, tak k určitému datu vyšší.

Společnost Siemens
 Energy se pohybuje v německém akciovém indexu (Dax) nahoru. O tom rozhodla burza ve Frankfurtu nad MohanemMnichovská společnost zabývající se energetickými technologiemi, která byla v loňském roce vyčleněna ze společnosti Siemens, nahrazuje hamburského výrobce spotřebního zboží a kosmetiky Beiersdorf , který byl na konci roku 2008 včleněn do DAXu.

V poslední době byl nejdůležitější index německých akciových trhů přeorganizován loni v létě. 
V té době převzala mezinárodní doručovací služba Delivery Hero místo poskytovatele platebních služeb Wirecard v předním indexu, který je po miliardovém účetním skandálu insolventní.

Poslední změny budou implementovány v pondělí 22. března. Další reorganizace Daxu je plánována přibližně za šest měsíců. Poté bude hlavní index rozšířen z 30 na 40 akciových titulů.
 

Dodavatel varného boxu Hellofresh také dostal šanci připojit se k DaxuPodle odborníků je pravděpodobné, že společnost zapomněla na zařazení do Daxu, protože na konci února nepředložila své roční údaje.

Od konce roku 2020 jedno z nejpřísnějších nových pravidel burzy uvádí, že kandidát na zařazení do DAXu musí mít po dva po sobě jdoucí roky pozitivní provozní výsledek (před úroky, daněmi, odpisy a amortizací, Ebitda). 
Podle ročních údajů předložených 2. března se to Hellofresh podařilo, ale pro 
Deutsche Börse měl být základem jeho přezkumů měsíc únor, který skončil.

Změny indexu jsou zvláště důležité pro fondy, které přesně replikují indexy (ETF). Poté musí být přiděleno odpovídajícím způsobem, což může mít dopad na cenu akcie.

 

Akciový index DAX30 - týdenní svíčky

 

ZDROJ: cs.wikipedia.org, www.spiegel.de

Autor: BOSSA

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

12.04.2021

15:20

Před otevřením v USA - FUS500

Americké indexy futures otevírají 0,22% z hlavních indexů (NDX, SPX, DJI) ...
Chci číst

12.04.2021

14:02

Bude Čína regulovat ceny kovů?

Měď dnes klesá - a není to jediný průmyslový kov, který na začátku tohoto týdne zlevnil ...
Chci číst

12.04.2021

12:46

OKEM ANALYTIKA - důvody k obavám?

Když trhy upadnou do fáze „uspokojení“, je třeba věnovat větší pozornost faktorům,
které mohou přispět ke změně rovnováhy sil ...

Podrobnosti