Data z trhů práce pomohla měnám proti americkému dolaru

Konec týdne se nesl v duchu nižších objemů. Té paradoxně nepomohly ani výsledky z trhu práce z Kanady a USA. Data z trhu práce sice výrazněji rozvlnily trhy, ale americký dolar nedokázal nijak výrazněji posilovat. Ten na měnovém trhu spíše ztrácel a například na trhu USDCAD dokázal kanadský dolar realizovat pěkné zisky. Výsledky NFP reportu reflektují pozitivní růst na pracovním trhu v USA, kdy se podařilo vytvořit 313 tis. nových pracovních míst. Jedná se výrazné překonání konsenzu, kdy se odhadoval růst o 200 tis. pracovních míst. Mzdy meziročně rostly o 2,6%. Šlo o trochu pomalejší růst, než za minulý měsíc kdy mzdy rostly o 2,9%. Nezaměstnanost se pátý měsíc v řadě udržela na úrovni 4,1%. Data z kanadského trhu práce jsou více volatilní jak ty z USA. Daly se tedy čekat výraznější odchylky od očekávání. I přesto však data indikují pozitivní růst pracovního trhu, kdy zaměstnanost rostla o 15,4 tis. pracovních míst. Sice se jednalo o menší nárůst, než se očekávalo, ale oproti výsledkům z minulého měsíce, kdy zaměstnanost klesla o 88 tis. pracovních míst, se dá mluvit o pozitivních výsledcích. Míra nezaměstnanosti klesla z 5,9% na 5,8%. Vrátila se tedy na prosincové hodnoty, které byly nejnižší od roku 1976. Dále byly během páteční seance zveřejněny výsledky průmyslové produkce z Velké Británie. Ta meziměsíčně rostla o 0,1%, což bylo méně než očekávaný růst o 0,2%.

Během dnešní seance nejsou na programu žádné významné fundamenty, které by měly mít dopad na vývoj finančních trhů. V 19:00 může být zajímavý výsledek bilance federálního rozpočtu. V úterý v 00:45 bude mít projev guvernér Novozélandské centrální banky Spencer.

Australský dolar se začíná po několika ztrátových týdnech trochu vzpamatovávat. Určitě bude pro australský dolar důležitý vývoj amerického dolaru. I přesto by však měl australský dolar na páru AUDUSD posilovat, pokud se bude postupem času zklidňovat situace na akciovém trhu. Technicky trh na páru AUDUSD překonal jak klesající trendovou linii, tak vytvořil jakousi formaci hlava ramena. Pro další vývoj bude důležité sledovat, jaké reakce bude mít trh na úrovně fibonacciho posloupnosti. První významnější zastávkou se totiž zdá být úroveň 38,2%, na kterou trh již několikrát reagoval.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti