Data z trhu práce (NFP) povzbudila americký dolar

Američtí zaměstnavatelé v červenci vytvořili o 26 000 více nových pracovních míst, než trh čekal. Rovněž zvedali mzdy, což svědčí o utažených podmínkách na trhu práce. Stávající situace tak nahrává americké centrální bance (Fed), aby již příští měsíc oznámila plán redukce masivního dluhopisového portfolia státních dluhopisů a cenných papírů ze současného objemu 4,5 bilionu dolarů.

Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor minulý měsíc vzrostl o 209 000. Údaje za červen byly pozitivně revidovány na 231 000 z původně uváděných 222 000.

Průměrná hodinová mzda se zvedla o devět centů čili 0,3 procenta, v souladu s odhady trhu, po červnovém zvýšení o 0,2 procenta. Jde o největší meziměsíční nárůst za posledních pět měsíců. V meziročním srovnání mzdy stouply o 2,5 procenta, stejně jako v červnu. Růst mezd poskytuje představitelům Fedu podporu, že inflace postupně zrychlí k 2procentnímu cíli.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci klesla o 0,1 procentního bodu na 4,3 procenta, přestože míra participace Američanů na pracovním trhu se zvýšila. Od začátku roku klesla nezaměstnanost v USA již o 0,4 procenta.

Index amerických blue chips Dow Jones otevřel po datech z trhu práce růstem na čerstvé historické maximum a také index S&P 500 a technologický Nasdaq zamířily výš po zprávě, že američtí zaměstnavatelé v červenci nabírali více lidí, než se čekalo, a současně zvedali mzdy.

Na data z trhu práce kladně reagoval i americký dolar, který následoval růst výnosů z amerických státních dluhopisů. Týdenní svíčka indexu amerického dolaru uzavírá na důležité úrovni podpory s delším dolním knotem a malým tělem, čímž naznačuje možnost započetí dlouho očekávané korekce na americkém dolaru. Musíme si však ještě počkat na definitivní uzavírací cenu tohoto týdne.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy