Data z britského trhu práce pomohla libře, HDP v EU začíná zpomalovat

Trh práce v Británii zůstává rubustní

Růst mezd ve Velké Británii zrychluje své tempo. Britští pracující zaznamenali v prvním čtvrtletí letošního roku nejvýraznější nárůst od roku 2015. Průměrný týdenní výdělek nezahrnující bonusy rostl meziročně o 2,9%, ekonomové přitom očekávali růst o 2,8%, zároveň překonal výrazně růst inflace, která byla na 2,5%. Nicméně konečné mzdy, které obsahují bonusy, rostly meziročně o 2,5%, tedy udržely tempo s inflací. V dnešním reportu bylo také zmíněno, že zaměstnanost za první 3 měsíce rostla i navzdory horšímu počasí, ačkoliv se nejednalo o dostatečně výrazný nárůst, který by snížil celkovou míru nezaměstnanosti, která zůstala na 4,2%, tedy na úrovních z konce února. Horší počasí však lehce ovlivnilo produkci a celkový počet odpracovaných hodin, vzhledem k tomu, že se mnoho pracujících nemělo jak dostat do práce. Růst zaměstnanosti zůstává podpořen především občany z Británie vzhledem k poklesu počtu pracujících ze zahraničí. Zaměstnanost tak zůstává na nejnižší úrovni od roku 1975. Celkově report z britského trhu práce dopadl spíše pozitivně a britská libra začala lehce zpevňovat a eventuálně umazávat výrazné ztráty na páru GBPUSD.

Graf: vývoj růstu mezd (červená) a inflace (modrá)

HDP v ČR začlo zpomalovat

Zároveň Eurostat dnes zveřejnil výsledky růstu eurozóny i celé Evropské unie. Hospodářský růst EU podle očekávání za první čtvrtletí zpomalil a rostl o 0,4%. Meziroční změna za první čtvrtletí pak činí růst o 2,5%. Při obou výsledcích se růst setkal s očekáváním a nepřekvapil tak výrazněji finanční trhy. Mimo jiné byly zveřejněny výsledky růstu HDP v Německu. Tam expanze nepokračuje v tempu, jaké by si přáli ekonomové a HDP vykázalo čtvrtletní růst 0,3%. Meziroční změna pak udává růst o 1,6%, přičemž v obou případech se růst HDP nesetkal s očekáváním, které bylo výše. Zhoršující se fundament tedy zastihl i Německo a ostatní státy eurozóny. Hospodářský růst zpomalil i v ČR. Za první čtvrtletí dokázala tuzemská ekonomika růst o 4,5%, nicméně se jednalo o propad z 5,5%, kdy pravděpodobně dosáhla svého vrcholu. Nadále si udržujeme nadprůměrné tempo růstu, ačkoliv by v následujících měsících mělo dojít k zpomalení. Za to může především velmi silná srovnávací základna v nastávajících čtvrtletích, i tak by měla ekonomika za rok 2018 přidat slušných 3,5%. Česko nadále dohání západní státy a drží se mezi nejrychleji rostoucími ekonomikami EU.

Graf: Vývoj HDP v ČR (zdroj: csu.cz)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti

23.05.2018

10:14

Americký dolar zažil seanci jako na houpačce, kdy dopoledne začal ztrácet a během americké seance začal opět zpevňovat a své ztráty si vzal opět zpět. Podobný vývoj byl k vidění i na ostatních devizových trzích v páru proti americkému dolaru.

Podrobnosti