Data z britského trhu práce pomohla libře, HDP v EU začíná zpomalovat

Trh práce v Británii zůstává rubustní

Růst mezd ve Velké Británii zrychluje své tempo. Britští pracující zaznamenali v prvním čtvrtletí letošního roku nejvýraznější nárůst od roku 2015. Průměrný týdenní výdělek nezahrnující bonusy rostl meziročně o 2,9%, ekonomové přitom očekávali růst o 2,8%, zároveň překonal výrazně růst inflace, která byla na 2,5%. Nicméně konečné mzdy, které obsahují bonusy, rostly meziročně o 2,5%, tedy udržely tempo s inflací. V dnešním reportu bylo také zmíněno, že zaměstnanost za první 3 měsíce rostla i navzdory horšímu počasí, ačkoliv se nejednalo o dostatečně výrazný nárůst, který by snížil celkovou míru nezaměstnanosti, která zůstala na 4,2%, tedy na úrovních z konce února. Horší počasí však lehce ovlivnilo produkci a celkový počet odpracovaných hodin, vzhledem k tomu, že se mnoho pracujících nemělo jak dostat do práce. Růst zaměstnanosti zůstává podpořen především občany z Británie vzhledem k poklesu počtu pracujících ze zahraničí. Zaměstnanost tak zůstává na nejnižší úrovni od roku 1975. Celkově report z britského trhu práce dopadl spíše pozitivně a britská libra začala lehce zpevňovat a eventuálně umazávat výrazné ztráty na páru GBPUSD.

Graf: vývoj růstu mezd (červená) a inflace (modrá)

HDP v ČR začlo zpomalovat

Zároveň Eurostat dnes zveřejnil výsledky růstu eurozóny i celé Evropské unie. Hospodářský růst EU podle očekávání za první čtvrtletí zpomalil a rostl o 0,4%. Meziroční změna za první čtvrtletí pak činí růst o 2,5%. Při obou výsledcích se růst setkal s očekáváním a nepřekvapil tak výrazněji finanční trhy. Mimo jiné byly zveřejněny výsledky růstu HDP v Německu. Tam expanze nepokračuje v tempu, jaké by si přáli ekonomové a HDP vykázalo čtvrtletní růst 0,3%. Meziroční změna pak udává růst o 1,6%, přičemž v obou případech se růst HDP nesetkal s očekáváním, které bylo výše. Zhoršující se fundament tedy zastihl i Německo a ostatní státy eurozóny. Hospodářský růst zpomalil i v ČR. Za první čtvrtletí dokázala tuzemská ekonomika růst o 4,5%, nicméně se jednalo o propad z 5,5%, kdy pravděpodobně dosáhla svého vrcholu. Nadále si udržujeme nadprůměrné tempo růstu, ačkoliv by v následujících měsících mělo dojít k zpomalení. Za to může především velmi silná srovnávací základna v nastávajících čtvrtletích, i tak by měla ekonomika za rok 2018 přidat slušných 3,5%. Česko nadále dohání západní státy a drží se mezi nejrychleji rostoucími ekonomikami EU.

Graf: Vývoj HDP v ČR (zdroj: csu.cz)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti