Data z amerického trhu práce potvrzují potřebu zvyšování sazeb v USA

Evropská komise ve své jarní hospodářské prognóze uvedla, že Evropa zažívá pátým rokem hospodářské oživení. V letošním i příštím roce by měly růst všechny ekonomiky Evropské unie včetně Řecka. Podle prognózy by mělo HDP eurozóny v letošním roce stoupnout o 1,7 procenta, což je o 0,1 procenta více, než ukazovala předchozí prognóza a v následujícím roce o 1,8 procenta. V celé Evropské unii má HDP růst v letošním i příštím roce stabilním tempem 1,9 procenta. Komise očekává pokračování klesajícího trendu nezaměstnanosti. Ta by měla letos spadnout na 9,4 a v příštím roce na 8,9 procenta, nejnižší úroveň od roku 2009. Celkové zadlužení v eurozóně by mělo dále klesat, a to na 89 procenta HDP v roce 2018 proti 91,3 procenta v roce 2016.

Komise však snížila prognózu letošní inflace v eurozóně na 1,6 procenta z dřívějších 1,7 procenta. V roce 2018 se čeká zpomalení růstu spotřebitelských cen na 1,3 procenta proti dřívějším 1,4 procenta, což není dobrým signálem pro Evropskou centrální banku, která cílí na 2,0 procenta.

Americké akcie včera klesly, kdy nad očekávání výraznější pokles tržeb maloobchodníků Macy's a Kohl's spustil výprodej akcií obchodních řetězců a rozvířil obavy, že útraty zákazníků nejsou dost silné na to, aby táhly ekonomický růst. Dnes budou investoři sledovat, jak se daří celému sektoru prostřednictvím dubnových výsledků maloobchodních prodejů v 14:30.

Index Dow Jones ubral včera 0,11 procenta na 20 919,42 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,22 procenta na 2 394,44 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,22 procenta a uzavřel na hodnotě na 6 115,964 bodu. Kleslo 9 z 11 hlavních sektorů indexu S&P.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 2 000 na 236 000 a celkový počet Američanů na dávkách spadl na 1,92 milionu, což je 28leté dno. Spojené státy mají blízko k plné zaměstnanosti, když se míra lidí bez práce drží na téměř 10letém minimu 4,4 procenta. Údaje z trhu práce by mohly přesvědčit Fed k dalšímu zvýšení sazeb na červnovém zasedání. Fed naposledy zvýšil sazby o 25 bazických bodů v březnu a předpověděl ještě dvojí zvýšení do konce roku.

U britské libry jsme tento týden poukázali na několik formací, které naznačují potenciální střednědobý růstový trend. Analýzu GBP/USD naleznete zde. Analýzu GBP/CHF zde. Nicméně po čtvrtečním zasedání BoE se zdá, že sterling potřebuje prostor k nadechnutí a nabrat další sílu k růstu. Tuto situaci vidíme na měnovém páru GBP/JPY, který opustil rostoucí klín a míří dolů. Prvním cílem by se mohla stát Fibonacciho úroveň 23,60. K poklesu by mu mohla pomoci i medvědí divergence s oscilátorem MACD.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy