Data inflace povzbudila britskou libru, analýza EUR/GBP

Inflace v Británii měřena indexem spotřebitelských cen (CPI) v břenu nečekaně vzrostla. V meziročním srovnání posílila o 0,5 procenta, přičemž analytici čekali jenom 0,3 procentní růst stejný jako v únoru.  Index CPI dosáhl po těchto výborných výsledcích nejvyšší úrovně od prosince 2014.

Ačkoliv inflace pozvolně roste na britských ostrovech od října loňského roku, je stále pod inflačním cílem centrální banky (BoE), která zasadá tento čtvrtek. Inflace v březnu posílila hlavně díky vyšším cenám oblečení a letecké dopravě. Naopak klesly ceny potravin a pohonných hmot ve srovnání s loňským březnem. Od centrální banky se tento týden nečekají žádné změny v měnové politice. Banka podle všeho počká na výsledek referenda ohledně britského členství v EU (Brexit), před tím než se rozhodne přistoupit k dalším opatřením. Britská libra po výsledcích indexu CPI poskočila o 0,5 procenta na týdenní maxima proti USD a podívala se nad hodnotu 1,43.

Graf: Inflace v Británii za posledních 10 let.  

Vyšší data inflace se projevila i na měnovém páru EUR/GBP, v němž po dlouhé době získala libra převahu nad eurem. Aktuálně se měnový pár vrací otestovat předchozí rezistenci 0,7925, kterou porazil před 2 týdny. Dalším potenciálním cílem je Fibonacciho hladina návratnosti 23,60.

Autor: Investplanet  
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení


Nejnovější analýzy