Data inflace podpořila AUD, sterling si po projevu Carneyho vydechl, analýza USD/CHF

Spotřebitelské ceny v Austrálii v třetím kvartálu ožily a podpořily tak v noci cenu australského dolaru. Index spotřebitelský cen (CPI) meziročně vzrostl o 1,3 procenta a mezikvartálně stoupl o 0,7 procenta. Analytici v průměru kalkulovali s nárůstem o 0,5 procenta. Jádrová inflace, která je očištěna o volatilní položky, vzrostla v měsících červenec – září o 0,4 procenta mezikvartálně a meziročně o 1,6 procenta. Tento ukazatel cenové hladiny se posunul směrem nahoru poprvé v letošním roce, čímž naznačil, že inflace u protinožců pravděpodobně našla své dno.

Kladné výsledky vývoje cenové hladiny povzbudily australský dolar, který v noci stoupl proti americkému dolaru o 0,5 procenta. Nicméně opět se mu nepodařilo dostat nad klíčovou hodnotu rezistence 0,7750. Dnešní makroekonomická data přinutila investory přehodnotit svá očekávání ohledně měnové politiky RBA. Díky rostoucí inflaci neočekávají, že by musela letos centrální banka přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb, což je pro AUD pozitivním signálem. Aktuálně je v Austrálii základní úroková sazba na hodnotě 1,5 procenta.

Britská libra se nakonec mírně zotavila z včerejšího výprodeje, který předcházel projevu Marka Carneyho před horní komorou parlamentu. Mark Carney uvedl, že centrální banka nemůže ignorovat značný pokles britské libry, který nastal po brexitu. Uvedl, že bankovní rada se bude na listopadovém zasedání zabývat 18procentním propadem sterlingu proti americkému dolaru, který bude mít vliv na inflaci. Těmito slovy naznačil, že snížení úrokových sazeb je aktuálně mimo hru. Zítra bude zveřejněn HDP za třetí kvartál. Očekávání jsou proti výsledkům z druhého čtvrtletí velmi umírněná. Trh počítá s 0,3 procentním zvýšením HDP po robustním růstu v druhém čtvrtletí o 0,7 procenta.

Hlavní akciové indexy na Wall Street se v úterý stáhly z dvoutýdenního maxima a uzavřely poklesem o 0,3 až 0,5 procenta, když výsledky a výhledy společnosti napříč různými sektory nedosáhly na očekávání trhu. Cena ropy Brent ve středu ráno klesala o 1 procento na 50,30 dolaru za barel.

Měnový pár USD/CHF vytvořil včera reverzní svíčkovou formaci pinbar, kterou odmítl úroveň rezistence 0,99440. Dnes trh reaguje na tuto technickou formaci a USD/CHF míří směrem na jih, přičemž protíná trendovou linii. Pokles USD/CHF výborně reflektuje EUR/USD, který posiluje. Tyto měnové páry jsou zvyklé vyvíjet se opačným směrem – tedy ve směru dolaru (na obou párech dnes USD oslabuje). Oslabení amerického dolaru a korekce po předchozím silném růstu je zcela přirozená, zejména před pátečními daty HDP z USA. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy