Data inflace nepřekvapila, Polozův projev oslabil kanadský dolar

Americká data inflace nepřekvapila

        Dnes v 13:30 byla zveřejněna měsíční data inflace z USA. Ta však nenabídla žádnou změnu a pomohla trochu americkým akciovým trhům, aby realizovaly další zisky. Podle očekávání jádrová inflace v únoru rostla o 0,2%. Jádrová inflace tedy zůstává na 1,8%. Základní míra inflace také rostla podle očekávání o 0,2%. Inflace tedy po únorových datech zrychlila podle očekávání na 2,2%. Údaje ukazují, že inflace se postupně zvedá bez většího zrychlení. To vše je v souladu s výhledem politiků ohledně růstu cen, který se neustále přibližuje ke svému cíli. Vzhledem k výsledkům aktuálního reportu lze na 99% říci, že FED bude na příštím zasedání zvedat úrokové sazby, avšak inflace neroste nijak závratně rychle a pro nějaké další agresivnější zvedání sazeb není důvod. Inflace by si tedy měla dojít poměrně pohodlně k 2% inflačnímu cíli do konce příštího kvartálu. Americký dolar vnímal výsledky inflace poměrně negativně a začal v reakci na vyhlášení dat klesat. Stejně reagovaly i výnosy z amerických dluhopisů, které dnes zatím trochu ztrácí.

Přes pozitivní Polozův projev kanadský dolar oslabuje

     V 15:15 měl za kanadskou centrální banku projev její guvernér Stephen Poloz. Kde zaznělo mnoho velmi zajímavých prohlášení, které ale opět spíše uškodily kanadskému dolaru. V domácí ekonomice zůstává spoustu nevyužitého potencionálu, zejména v trhu práce, který umožňuje politikům prodloužit expanzi bez dosažení vyšší inflace. Jak rychle domácí ekonomika bude expandovat bez dosažení 2% inflačního cíle, to je jedna z nejzásadnějších otázek kanadské centrální banky. Věří, že čím rychleji může trvat růst, aniž by se přehřívala, tím déle může Bank of Canada čekat se zvedáním úrokových sazeb. Centrální banka očekává stagnaci pod 2% inflačním cílem dalších pár let. Dále očekávají růst investic jak do stávajících, tak nových společností, to by mělo podpořit trh práce. To je důležité hlavně k dosažení ekonomického růstu a následným vyšším příjmům na osobu. Kanada se tedy podle Poloze a kanadské centrální banky nachází v ideálním bodě hospodářského cyklu, kde rostoucí poptávka skutečně vytváří nové kapacity, protože společnosti investují, aby dosáhly vyšších tržeb.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.11.2018

10:34

Americký dolar koncem minulého týdne ovlivnily komentáře předsedy FEDu a ten začal oslabovat. Ropa během odpolední seance v pátek korigovala předešlé zisky a zůstává v defenzivě. Komentáře z FEDu pomohly akciovým indexům, ty rostou i začátkem dnešní seance.

Chci číst

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti