Data inflace nepřekvapila, Polozův projev oslabil kanadský dolar

Americká data inflace nepřekvapila

        Dnes v 13:30 byla zveřejněna měsíční data inflace z USA. Ta však nenabídla žádnou změnu a pomohla trochu americkým akciovým trhům, aby realizovaly další zisky. Podle očekávání jádrová inflace v únoru rostla o 0,2%. Jádrová inflace tedy zůstává na 1,8%. Základní míra inflace také rostla podle očekávání o 0,2%. Inflace tedy po únorových datech zrychlila podle očekávání na 2,2%. Údaje ukazují, že inflace se postupně zvedá bez většího zrychlení. To vše je v souladu s výhledem politiků ohledně růstu cen, který se neustále přibližuje ke svému cíli. Vzhledem k výsledkům aktuálního reportu lze na 99% říci, že FED bude na příštím zasedání zvedat úrokové sazby, avšak inflace neroste nijak závratně rychle a pro nějaké další agresivnější zvedání sazeb není důvod. Inflace by si tedy měla dojít poměrně pohodlně k 2% inflačnímu cíli do konce příštího kvartálu. Americký dolar vnímal výsledky inflace poměrně negativně a začal v reakci na vyhlášení dat klesat. Stejně reagovaly i výnosy z amerických dluhopisů, které dnes zatím trochu ztrácí.

Přes pozitivní Polozův projev kanadský dolar oslabuje

     V 15:15 měl za kanadskou centrální banku projev její guvernér Stephen Poloz. Kde zaznělo mnoho velmi zajímavých prohlášení, které ale opět spíše uškodily kanadskému dolaru. V domácí ekonomice zůstává spoustu nevyužitého potencionálu, zejména v trhu práce, který umožňuje politikům prodloužit expanzi bez dosažení vyšší inflace. Jak rychle domácí ekonomika bude expandovat bez dosažení 2% inflačního cíle, to je jedna z nejzásadnějších otázek kanadské centrální banky. Věří, že čím rychleji může trvat růst, aniž by se přehřívala, tím déle může Bank of Canada čekat se zvedáním úrokových sazeb. Centrální banka očekává stagnaci pod 2% inflačním cílem dalších pár let. Dále očekávají růst investic jak do stávajících, tak nových společností, to by mělo podpořit trh práce. To je důležité hlavně k dosažení ekonomického růstu a následným vyšším příjmům na osobu. Kanada se tedy podle Poloze a kanadské centrální banky nachází v ideálním bodě hospodářského cyklu, kde rostoucí poptávka skutečně vytváří nové kapacity, protože společnosti investují, aby dosáhly vyšších tržeb.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti