Data ADP z amerického trhu práce překonala všechna očekávání

Německá průmyslová výroba v lednu vzrostla meziměsíčně o 2,8 procenta, což je 0,3 procenta nad odhady trhu. Největší evropská ekonomika tak vstoupila do roku 2017 na silných základech. Výkon průmyslu táhl zejména růst produkce továren (+3,7 procenta), výroba ve stavebnictví naopak klesla o 1,3 procenta, výroba energie se snížila o 0,7 procenta.

OECD varovala, že mírné zotavení globální ekonomiky ohrožují ekonomický nacionalismus a rozcházející se měnové politiky centrálních bank. OECD ponechala svoji prognózu letošního ekonomického růstu na úrovni 3,3 procenta a v roce 2018 očekává zrychlení růstu na 3,6 procenta. Ekonomický nacionalismus je podle OECD mnohem nebezpečnější než zvyšování úrokových sazeb v USA.

Soukromí zaměstnavatelé (ADP) vytvořili ve Spojených státech v únoru až 298 000 nových pracovních míst, což je nejvíce od prosince 2015, a výrazně tak překonali odhady všech analytiků. Ekonomové oslovení Reuters v průměru očekávali růst pouze o 190 000, přičemž odhady se pohybovaly v rozmezí od 150 000 do 247 000 míst. To znamená, že ani ten nejoptimističtější ekonom nepočítal s tak vysokým přírůstkem pracovních míst. Rovněž lednový výsledek byl revidován nahoru z 246 000 na 261 000. Dnešní data tak indikují, že páteční data NFP by mohla pozitivně překvapit a minimálně naplnit očekávání trhu na úrovni 185 000.

Nečekaně silné údaje ze soukromého sektoru poukazují na zdravý trh práce a jsou v souladu s předpoklady, že Fed by mohl příští týden zvýšit úrokové sazby.  Akcie na Wall Street reagují na data z domácího trhu práce kladně a otevírají v zelených číslech. Vyhlídky ohledně zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procenta výše jsou povzbudivé primárně pro bankovní tituly.

Měnový pár GBP/CHF opouští obdélníkovou konsolidující formaci, v níž se pohyboval od poloviny letošního ledna. Měnový pár uzavřel na hodinovém grafu pod poslední úrovní podpory 1,2335 a podle všeho bude mířit dále k jihu.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy