Další cla čínské dovozy zatím nejsou na pořadu dne

Po několika seancích, kdy akciový trh zužovala nervozita, a indexy byly pod prodejním tlakem, se zdálo, že se trhy začnou brzy uklidňovat. To by ovšem začátkem týdne nesměla ze Spojených států dorazit zpráva o přípravě dalších cel na čínské zboží. Akciové indexy se rychle propadly o více než procento, zde však již byly aktivní kupci a podařilo se jim vytlačit ceny na vyšší úrovně. Hlavním problémem ale zůstávají americká cla na čínské zboží, a zda vůbec nějaká cla budou.

Podle ekonomického poradce amerického prezidenta Larryho Kudlowa zatím není nic vytesané do skály a snažil se uklidnit situaci. Obchodní spor nadále přetrvává a Spojené státy jsou nespokojeny s recipročními opatřeními Číny. Americký prezident Donald Trump při zavedení posledních cel varoval, že jsou Spojené státy připraveny zpoplatnit celkový dovoz z Číny do USA. Právě to je nejaktuálnější téma obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami. Konkrétně by se měly nejnovější cla týkat čínských dovozů v hodnotě 267 mld. dolarů a citelně by se dotkly amerických spotřebitelů.

Mírná eskalace sporů dorazila měsíc před plánovaným summitem G-20, kde by se měly sejít právě obě hlavy států. Trumpovo ekonomický poradce dále řekl, že nechce sdělit žádné specifické požadavky Trumpa na Čínu, které by vedly ke zmírnění cleních opatření. Poznamenal však, že prezident opakovaně prosazoval, aby se Peking více zabýval krádežemi duševního vlastnictví a odstranění bariér amerických dovozů. Podle něj je možné, že ze setkání obou prezidentů mohou vzejít některé pozitivní věci. Kudlow si myslí, že se oba dva prezidenti sejdou právě na summitu příští měsíc, nic ale zatím není jisté.

Trampovo administrativa prozatím zavedla celní opatření na dovážené zboží v hodnotě 250 mld. dolarů. Zároveň pohrozila zvýšením cel z 10% na 20%, pokud se nepodaří spor vyřešit do konce roku. Různé indikátory od začátku roku naznačují na viditelné zpomalení Číny a příští rok může být ještě hůře. Jakékoliv výraznější zpomalení Číny bude nejen šok pro globální růst, ale také poptávku po komoditách atd.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.11.2018

10:34

Americký dolar koncem minulého týdne ovlivnily komentáře předsedy FEDu a ten začal oslabovat. Ropa během odpolední seance v pátek korigovala předešlé zisky a zůstává v defenzivě. Komentáře z FEDu pomohly akciovým indexům, ty rostou i začátkem dnešní seance.

Chci číst

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti