Co se dělo na finančním trhu v prvním čtvrtletí 2017?

Americké akcie vzrostly na nová historická maxima, Fed zvýšil úrokové sazby, volatilita na Wall Street klesla na nejnižší úroveň za posledních deset let. Historická maxima atakuje i německý akciový index DAX a britský FTSE 100. Britské akcie se vůbec nelekly brexitu, který byl oficiálně spuštěn 29. března. Evropským, britským, ale i americkým akciím stále pomáhá poměrně uvolněná měnová politika centrálních bank.

Avšak nenechme se obelhat na první pohled hezkými čísly, která mohou maskovat známky toho, že všechno nefunguje tak, jak má. Narušený sentiment na trhu reflektuje dvojaký výkon aktiv v prvním čtvrtletí 2017. Mezi nejvýkonnější aktiva se zařadilo zlato a akcie rozvíjejících se trhů. To jsou dvě třídy aktiv, které se nacházejí na opačných koncích stupnice měřící apetit investorů po riziku. 

Na začátku prvního čtvrtletí vládla na trhu euforie z amerických prezidentských voleb a příslibů Donalda Trumpa provést radikální ekonomické reformy v USA. Investoři reagovali prodejem bezpečných aktiv a nakupovali ta riziková včetně akcií. Nicméně v únoru začal optimismus chladnout, až došel v březnu k bodu mrazu, když Donald Trump nebyl schopen prosadit zdravotnickou reformu v kongresu. Dolar následně klesl ze 14 letých maxim na 4měsíční minima, zlato absolvovalo nejlepší čtvrtletí za poslední rok a ropa klesla o 12 procent, nejhorší kvartál od konce roku 2015.

Nepořádek na trhu způsobují akcie. Zvýšenou nejistotu spojenou s neúspěchem Donalda Trumpa reflektují bezpečná aktiva růstem ceny, zatímco akcie, představitelé rizika, neklesají. Akcie v posledním čtvrtletí 2016 vystoupaly o 30 procent, v prvním kvartálu 2017 si připsaly dalších 5,5 procenta zisku. V té době jim hrál do karet zvyšující se rozdíl výnosů dlouhodobých a krátkodobých amerických státních dluhopisů. Nicméně křivka rozdílu výnosů se od února zploštila a akcie zůstávají bez reakce.

Na trhu přestává fungovat i další osvědčený vztah mezi komoditami a americkým dolarem. Obyčejně na finančním trhu platilo, že silný dolar je spojen s poklesem cen komodit a slabý dolar s jejich růstem. Nicméně v průběhu března oslabil jak dolar, tak i komodity. Disproporce na finančním trhu naznačují, že kdyby fungovalo vše tak, jak má, měly americké akcie zareagovat na pokles investorského apetitu po riziku spojeného s neúspěchy Donalda Trumpa.

Příští týden začíná výsledková sezóna. Americké akcie se nyní obchodují na zhruba 18násobku zisků odhadovaných v příštích 12 měsících, zatímco dlouhodobý průměr představuje 15násobek. Podle průzkumu Thomson Reuters by měly společnosti z indexu S&P 500 zvýšit zisky za první čtvrtletí o 10,1 procenta. Pokud akciové společnosti nenaplní očekávání investorů, může to být poslední hřebík k započetí korekce, kterou promeškaly.

Graf: Vývoj měn proti USD v letošním roce
 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy